banner181

Ergenekon sanığı Gülaltay'a 'çeteden' 74 yıl hapis

27 Şubat 2012 Pazartesi 11:49
Bu haber 1160 kez okundu

Ergenekon davasının tutuklu sanığı Semih Tufan Gülaltay’a yargılandığı çete davasında 74 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Gülaltay’ın annesini de 'yağma' suçundan 5 yıl hapisle cezalandırdı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde...

Ergenekon sanığı Gülaltay'a 'çeteden' 74 yıl hapis
Ergenekon davasının tutuklu sanığı Semih Tufan Gülaltay’a yargılandığı çete davasında 74 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Gülaltay’ın annesini de 'yağma' suçundan 5 yıl hapisle cezalandırdı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Semih Tufan Gülaltay, Ahmet Fulin, Necdet Atış, Dursun Güler, Veli Kılıç, Gürkan Temelli, Fuat Güngör ve Ferit Erbağcı getirildi. Tutuksuz sanıklar ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada son sözü sorulan sanık Gülaltay, ortada bir suç örgütü olmadığını belirterek tahliyesini ve beraatini istedi. Diğer sanıklar da tahliyeleri ve beraatlerini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Ergenekon davası kapsamında da tutuklu olarak yargılanan Semih Tufan Gülaltay’ın “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçunu işlediğini belirtti. Mahkeme, Gülaltay’ın “Örgüt kurmak, silah kanununa muhalefet, Muzaffer ve Esra Feride Gökçimen, Mehmet Kemal Bublişin, Recai Agül, Mehmet Demir’in yağmalanması, Suat Turgut ve Fuat Turgut, Sevinç Dereli ve Celal Güven’in yağmalanmasına teşebbüs etmek ve İbrahim Zeyrekce ile Yusuf Akyüz’in alıkonması ve yağmalanması” suçlarından toplam 74 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Semih Tufan Gülaltay’ın annesi Solmaz Gülaltay’ın da “Sevinç Dereli ve Celal Güven’e yönelik yağmaya teşebbüs” suçundan 5 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmeden mahkeme, tutuklu sanıklardan Ahmet Fulin’i “örgüte üye olmak, yağma ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından toplam 67 yıl 8 ay 15 gün hapisle cezalandırdı.

Sanık Dursun Güler’in benzer suçlardan 63 yıl 6 ay 15 gün, Necdet Atış’ın 44 yıl 4 ay 15 gün, Gürkan Temelli’nin 26 yıl 15 gün, Ferit Erbağcı’nın 24 yıl 4 ay 15 gün, Fuat Güngör’ün 21 yıl 15 gün, Veli Kılıç’ın da 16 yıl 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar verildi.

Diğer tutuksuz sanıklara da çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptıran mahkeme, aralarında Semih Tufan Gülaltay’ın da olduğu 8 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Yakalanamayan sanıklar Muzaffer Gökçimen ve Emre Gülaltay’ın dosyalarının ayrılarak yargılamalarının devamına karar verildi. Ayrıca, duruşmaya kendileri ve avukatları da mazeretsiz gelmeyen sanıklar Sami Alper Eren ve Cengiz Akboğa hakkındaki dosyaların da ayrılarak başka bir numara üzerinden devamı kararlaştırıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder