banner181
banner210

Türk Bilim Adamlarından Önemli Buluş

27 Şubat 2012 Pazartesi 14:01
Bu haber 741 kez okundu

Ergenlik sürecinin başlamasını engelleyen bir gen bozukluğu bulundu.

Türk Bilim Adamlarından Önemli Buluş
Çocukluktan erişkinliğe geçiş, bazıları için sorun... Dünyada her on bin kişiden birinde ergenliğe girememe problemi görülüyor. Ergenliğin bir gen üzerinde meydana gelen değişimle sekteye uğradığı, Türk Bilim adamları tarafından kanıtlandı.

Çukurova Üniversitesi Çocuk Endokrinolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Ali Kemal Topaloğlu ve ekibi, tıp literatürüne adını altın harflerle yazdıracak bir buluşa imza attı. Prof.Dr.Topaloğlu konuya ilişkin, "Bu çalışmamızla dünyada ilk kez biz, KISS 1 adlı genin insanların ergenliğe girmesi için mutlaka sağlıklı bir şekilde bulunması gerektiğini ortaya koyduk." dedi.

Ergenliğe giremeyen çocuklar, fiziksel görüntüleriyle kendini belli ediyor. Bu durum hayatın ilerleyen dönemlerinde kişilerin çocuk sahibi olmasını da engelliyor. Çalışmalarda ortaya çıkan sonuçlar, ergenlik sorununu çözeceğe benziyor. Prof.Dr.Topaloğlu, "Bu ergenlik sürecini başlatan bir tek gen değil muhtemelen bir genler dizisi. Bu genler dizisi içerisinde kaç tane gen olduğunu biz bilmiyoruz şu anda, ama bu saptadığımız gen, KISS1 geni, bu genler dizisi içerisinde mutlaka bulunması gerekir." şeklinde konuştu. Doktorların buluşu ışığında, ergenlik problemi çözümünde önemli bir adım atıldı.
trt haber 
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder