banner181
banner210

Depremzede ailenin düğün sevinci

27 Şubat 2012 Pazartesi 11:52
Bu haber 1323 kez okundu

Depremden önce evlilik hazırlıkları yapan Amasyalı Sinan Kılıç (28) ile Vanlı Kübra Yılmaz’ın (20) felaket dolayısıyla ertelenen düğünü Amasya'da yapıldı. Tanışma hikayelerini anlatan çift, yanlış bir telefon araması ile hayatlarının...

Depremzede ailenin düğün sevinci
Depremden önce evlilik hazırlıkları yapan Amasyalı Sinan Kılıç (28) ile Vanlı Kübra Yılmaz’ın (20) felaket dolayısıyla ertelenen düğünü Amasya'da yapıldı.

Tanışma hikayelerini anlatan çift, yanlış bir telefon araması ile hayatlarının kesiştiğini ve bu şekilde evliliğe giden bir süreç yaşadıklarını dile getirdi. Depremden önce nişanlanarak evlilik hazırlıkları yaptıklarını hatırlatan çift, 7.2’lik deprem nedeniyle bir süreliğine ertelemek zorunda kaldıklarını ifade etti. Depremde evlerinin oturulamaz hale geldiğini anlatan Kübra Yılmaz, devletin depremzedelere başka şehirlere yerleştirmek için dağıttığı tercih formunda Amasya’yı yazmalarının başlıca sebebinin nişanlısı Sinan Kılıç olduğunu söyledi.

Düğüne katılan Amasya Valisi Abdil Celil Öz, “Van’dan deprem nedeniyle misafirimiz olan ailenin kızı ile Amasyalı bir gencin düğünleri için buradayız. İki aileye de düğünlerinin hayırlı olmasını diliyor, Allah mesut etsin diyoruz." dedi. Vanlı depremzede ailelerinden 35 kişiyi Orman Bölge Müdürlüğü misafirhanesinde ağırladıklarını aktaran Vali Öz, "Bunun dışında farklı ilçelerimizde ve öğrenci yurtlarımızda yaklaşık 200 civarında öğrenci misafir ediyoruz. Misafirlerimiz burada kalmak istediği sürece başımızın üzerinde yerleri var. Devletin bizlere vermiş olduğu imkanlar ile onlara yardımcı olmaya, acılarını azaltmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. Kübra Yılmaz’ın yakınlarından biri ile sohbet eden Vali Öz, “Bu memleketin doğusu, batısı, güneyi, kuzeyi yok. Bugün bu güzelliği yaşıyoruz aslında. Dinimiz, memleketimiz, hepimiz biriz, bu günkü düğün hepsinin özetidir aslında.” diye konuştu.

Gelin ve damadın eline yakılan kınanın ardından, Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde oyunlar oynanıp, halaylar çekildi. Genç çiftin aileleri, kına gecesine ev sahipliği yapan Amasya Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder