banner181
banner210

Times: Suriye rejimi, silahları Türkiye üzerinden alıyor

27 Şubat 2012 Pazartesi 11:43
Bu haber 477 kez okundu

İngiliz The Times gazetesi, Türkiye'den bazı yetkililerin Suriye'ye silah sevkıyatına göz yumduğunu öne sürdü.Gazetenin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde; Çin ve İran menşeli silahların Türkiye üzerinden Suriye'ye sokulduğu...

Times: Suriye rejimi, silahları Türkiye üzerinden alıyor
İngiliz The Times gazetesi, Türkiye'den bazı yetkililerin Suriye'ye silah sevkıyatına göz yumduğunu öne sürdü.

Gazetenin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde; Çin ve İran menşeli silahların Türkiye üzerinden Suriye'ye sokulduğu iddia edildi. Times'e konuşan bir Orta Doğulu istihbarat yetkilisi, "Türk hükümetinin açıkça ticareti teşvik ettiğini düşünmüyoruz ama bazı yetkililerin bilgisi var. Göz yumuyorlar demek belki daha doğru." dedi. İddiaya göre ayrıca üç Türk şirketi asker ve polise zırh ve cephane üreten bir araştırma enstitüsüne teçhizat sattı.

Suriye'deki Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi'ne (SSRC) ise Türk şirketleri tarafından füze üretiminde kullanılan Çin menşeli malzeme satıldı. İstihbarat belgesinde, bu merkezin ürettiği silahların bir kısmının Suriye ordusuna verildiği bir kısmının da Lübnan'da Hizbullah'a gittiğinden bahsedildi. TÜBİTAK'ın da araştırmalarında SSRC'ye yardımcı olduğu öne sürüldü.

Habere göre, AB'nin yaptırım kararlarından sonra ise Suriyeliler, Türkiye'den malzeme tedarikinde sıkıntı yaşamaya başladı. Haberde, istihbarat kaynağının, "Türkler daha önce bu ticarete göz yumuyorlardı. Şimdi tek gözleri açık." ifadelerine yer verildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder