banner181
banner210

“Hocalı katliamının diğer adı soykırımdır“

27 Şubat 2012 Pazartesi 11:22
Bu haber 523 kez okundu

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı Selahattin Saygın, Ermenistan’ın Azerbaycan Türklerine Hocalı’da uyguladığı katliamın 20 yıldönümü münasebetiyle bir açıklama yayınladı. Saygın, “Hocalı’daki vahşetin başka...

'Hocalı katliamının diğer adı soykırımdır'
Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı Selahattin Saygın, Ermenistan’ın Azerbaycan Türklerine Hocalı’da uyguladığı katliamın 20 yıldönümü münasebetiyle bir açıklama yayınladı. Saygın, “Hocalı’daki vahşetin başka adı Soykırımdır. Bu, Birleşmiş Milletler’in (BM) çizdiği çerçeveye göre böyledir. Batılı ülkeler tarafından resmen tanınmasını ve kınanmasını bekliyoruz." dedi.

Katliamın planlı ve sistematik olarak, bizzat Ermenistan devleti tarafından yapıldığını ifade eden Saygın, "Batı, yirmi yıldan beri Hocalı’yı görmemeye ve oradan yükselen çığlıklara kulak tıkamaya devam ediyor. Kendi toprağında her türlü insanlık dışı muameleye ve vahşete maruz kalan Hocalı halkına uygulanan soykırımın, başta Almanya olmak üzere diğer Batılı ülkelerin bir an önce resmen kınamalarını ve tanımalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbeycan topraklarından çekilmesini isteyen ATİB Genel Başkanı Saygın, bunun için başta Türkiye ve Rusya gibi bölge ülkeleri olmak üzere, ABD ve AB’nin Ermenistan üzerindeki siyasi ve iktisadi baskılarını artırmasını istedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder