banner181

"Siyah poşetler insan hayatından kesinlikle çıkarılmalı"

27 Şubat 2012 Pazartesi 11:13
Bu haber 554 kez okundu

Siirt Özel Celal Değer İlköğretim Okulu tarafından öğrenci ve velilere yönelik 'Naylon Aşkı Öldürür' konulu konferans verildi.        Okul müdürü Şeref Aydur, insan sağlığının her şeyden önemli...

Siirt Özel Celal Değer İlköğretim Okulu tarafından öğrenci ve velilere yönelik 'Naylon Aşkı Öldürür' konulu konferans verildi.

        Okul müdürü Şeref Aydur, insan sağlığının her şeyden önemli olduğunu ifade ederek, bu yönde her türlü çalışmanın önemli olduğunu kaydetti. Bu tür sosyal yapıcı ve bilinçlendirme faaliyetlerin sürdürüleceğini söyleyen Aydur, Kanuni Sultan Süleyman’ın insan sağlığı için söylediği 'olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi' sözüne vurgu yaptı. Konferansta konuşan Dicle Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel, çevre ve hayvanların katili olmamak için plastik poşet kullanımına son vermek veya en aza indirmek gerektiğini söyledi. Naylonun ortaya çıkarılan ilk sentetik madde ve petrol ürünü olduğunu kaydeden Temel, şunları söyledi: “Naylon poşetler ilk olarak ABD’de kullanılmaya başlandı. Yeryüzünde çıkarılan petrolün yüzde 4’ünü naylon üretimi oluşturur. Çok pahalı bir üretimdir. Yılda 5 milyon ton naylon poşet üretiliyor. Geri dönüşümleri de çok pahalı. Attığımız naylon poşetler güneş ışığı altında çözülerek, parçalanması sonucu toprağa karışır. Toprağa karışan zararlı poşetler bitki ürünlerine bulaşır. Bitkilerden de insan sağlığına zarar verir.”

        Cam kenarında PVC şişe ve kaplarda bulunan hiçbir malzemenin satın-alınmamasını tavsiye eden Temel, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü bu kapların güneş ışığı görmesiyle içinde çözülmeler oluşur ve çözülen bu zararlı maddeler o kapların içindeki maddeye karışır. Dikkat edilecek en önemli husus siyah poşetleri hayatımızdan çıkarmaktır. Rengini yapan madde kanserojendir. Özellikle sebze ve meyveler içinde taşınmamalı. En pis atıkların ürünü siyah poşetlerdir.”

        Dicle Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel, sadece Avrupa’da değil üçüncü dünya ülkelerinde bile poşetlerin yasaklandığına dikkat çekti. Çin'e tek ihraç ettiğimiz ürünün çöp olduğunu belirten Temel, Çin’in ürettiği ucuz plastik ürünlerin ve özellikle ucuz ve kalitesiz oyuncak ve arabaların alınmamasını tavsiye etti.

        Dünyanın plastik poşet sorununu kağıt torba ve kese kağıtları ile çözdüğünü dile getiren Temel, bu kağıtların mikropları barındırmadığını ifade etti. Plastik torba kullanımının sınırlandırılması gerektiğini anlatan Temel, “Bu konuda halk daha duyarlı olmalı. Okullarda ve medyada bilgilendirici eğitici programlar yapılmalı. Hukuki düzenlemeler yapılmalı ve azaltıcı önlemler alınmalıdır. Kağıt kese, file, bez poşet ve çantaların kullanımı tavsiye edilmelidir." ifadesini kullandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder