banner181
banner210

Greyder mahsur kalınca yol küreklerle açıldı

27 Şubat 2012 Pazartesi 10:37
Bu haber 475 kez okundu

Van’ın Başkale ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 15 gündür ulaşıma kapanan Oğulveren köyü Mazılı mezrasının yolu güçlükle açıldı. İlçeye 58 kilometre uzaklıktaki köy yolunu açmaya çalışan greyder yolda mahsur kalınca...

Greyder mahsur kalınca yol küreklerle açıldı
Van’ın Başkale ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 15 gündür ulaşıma kapanan Oğulveren köyü Mazılı mezrasının yolu güçlükle açıldı. İlçeye 58 kilometre uzaklıktaki köy yolunu açmaya çalışan greyder yolda mahsur kalınca kürekler devreye girdi.

Başkale İlçe Özel İdare Müdürlüğü ekipleri, birkaç gündür etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle bazı bölgelerde yol açma çalışmalarını gece gündüz sürdürüyor. Kar temizleme ekipleri, 28 hanelik Mazılı mezrasına 15 gün sonra ulaşabildi. Kar kalınlığının bazı bölgelerde 2 metreyi geçtiği yolun bazı bölümlerinde greyder de mahsur kaldı. Mahsur kalan greyderi köylüler küreklerle zorlukla çıkarabildi.

YOL GÜZERGAHI HATALI

Taşımalı eğitim gören 45 öğrenci köye 10 km uzaklıktaki mezranın dışında Esenyamaç Köyü İlköğretim Okulu'na bir ayda sadece 5 gün devam edebildi. Yollarının sürekli kapalı olduğunu belirten köylüler, "Çocuklarımız eğitimlerine devam edemiyor. Bütün ilçede en son açılan köy yolu bizim köy yolu oldu." dedi.

Köy yollarının ulaşım için çok kötü durumda olduğunu belirten köylüler, yolun ulaşıma elverişiz arazi üzerine kurulması nedeniyle kar az yağsa da rüzgarın etkisiyle bazı bölgelerde kapandığını belirtti. Yetkililerin bu durumu bildiğini, 2010 yılından beri yapılacağı sözü verildiğini, 4 km'lik yolun güzergahının değişmesi için yapılan ihaleye rağmen çalışmaların yarıda kaldığını anlattı. Köylüler, yol güzergahının bir an önce değiştirilmesi için yetkililerden yardım istedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder