banner181

Eraslan: 28 Şubat'ta çoğu köşe yazarı kaleminin hakkını veremedi

27 Şubat 2012 Pazartesi 10:35
Bu haber 1322 kez okundu

Yazarlar ve Sanatçılar Birliği (Yazsanbir) Genel Başkanı Hayrullah Eraslan, 28 Şubat dönemindeki çoğu köşe yazarının kalemlerinin hakkını veremediğini iddia etti. Eraslan, “Yazarlar demokrasiden yana tavır almak yerine korku ya da menfaatten...

Eraslan: 28 Şubat'ta çoğu köşe yazarı kaleminin hakkını veremedi
Yazarlar ve Sanatçılar Birliği (Yazsanbir) Genel Başkanı Hayrullah Eraslan, 28 Şubat dönemindeki çoğu köşe yazarının kalemlerinin hakkını veremediğini iddia etti. Eraslan, “Yazarlar demokrasiden yana tavır almak yerine korku ya da menfaatten dolayı cuntacı zihniyete teslim olmuş ve onların sözcülüğünü yapmışlardır.” dedi.

Hayrullah Eraslan, yaptığı açıklamada, 28 Şubat’ın Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirterek, “28 Şubat post modern bir darbedir. Bunun etkisi 12 Eylül 1980 darbesi kadar büyüktür. Ülkemiz içte ve dışta güç kaybetmiş. Türk ekonomisi büyük zarara uğratılmıştır. Üniversitelerde terör estirilmiş, ikna odaları adı altında öğrencilere psikolojik baskı uygulamışlardır. İnançlarından dolayı binlerce kız öğrenci üniversite eğitimini yarıda bırakarak evlerine geri dönmüştür. Ya da yurt dışında eğitimini tamamlama durumunda kalmışlardır. Kamudaki memurlar fişlenerek sürgün edilmiş ve her Türk vatandaşı birbirinden korkar hale gelmiştir. Toplumda huzursuzluk ve korku hâkim olmuştur.” diye konuştu.

28 Şubat’ın Türk halkına gözdağı vermek için yapıldığını savunan Eraslan, “Sincan’da tanklar caddelerde boy göstererek askeri darbe provaları yapılarak Türk halkına gözdağı verilmiştir. Siyasi partiler ve milletvekilleri tehdit edilmekte, halkın iradesiyle seçilen mevcut iktidarı yerinden etmek için her türlü baskı mekanizmasını uygulamışlardır. Askeri vesayet siyasi iradeyi etkisiz hale getirmiştir. Medyanın büyük kısmını da kendi hâkimiyetleri altına almışlardır. Ali Kalkancı, Fadime Şahin, Aczimendici Müslüm Gündüz gibi piyonları kullanarak fiili darbeye zemin hazırlamaya çalışmışlardır. 28 Şubat dönemdeki çoğu köşe yazarları ise maalesef kaleminin hakkını verememiştir. Demokrasiden yana tavır almak yerine korku ya da menfaatten dolayı cuntacı zihniyete teslim olarak onların sözcülüğünü yapmışlardır. Bugünkü yazarların çoğunun demokrasi sınavı başarısızdır. Ama kalemini namus bilen ve demokrasiden yana tavır alan yazarlarında olduğunu o dönemden çok iyi biliyoruz.” şeklinde konuştu.

“EN BÜYÜK DARBE TÜRK HALKINA”

28 Şubat zihniyetçilerine en büyük darbeyi Türk halkının vurduğunu kaydeden Eraslan, “Post modern darbe sonrası yapılan ilk genel seçimde bir siyasi parti tek başına iktidara gelmiş ve ondan sonraki iki dönemde oylarını daha da artırarak iktidarda kalmıştır. Bu mevcut iktidarın başarısında Türk halkının 28 Şubat dönemine duyulan nefret ve o günlerin tekrar yaşanması korkusunun da rolü vardır."

"Artık her düşüncenin özgürce tartışıldığı, düşüncesinden dolayı hiç kimsenin yargılanmadığı ve millet iradesinin egemen olduğu bir Türkiye arzuluyoruz." diyen Eraslan, "Askeri darbelerin bu ülkede tarihe karışarak buna yeltenenlerin ise en sert şekilde hukuk önünde yargılanması ve cezalandırılması en büyük arzumuzdur. Bugün ülkemizde 12 Eylül darbesi ve onu yapanlar sorgulanıyor. Bu yetmez. 28 Şubatta halkın iradesine balans ayarı çekmek isteyenlerinde yargılanması bu dönemin karanlıkta kalmaması gerekmektedir. 28 Şubat günü de Türkiye’de demokrasi günü olarak kutlanmalıdır. Sivil ve millet iradesinin hâkim olduğu yeni anayasa çalışmalarında bir an evvel tamamlanması en büyük dileğimizdir.” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder