banner181

Fransızlar bu yıl Oscar'a damga vurdu

27 Şubat 2012 Pazartesi 10:24
Bu haber 2354 kez okundu

Sinema dünyasının en büyük ödülü olarak kabul edilen Oscar’a bu yıl Fransızlar damga vurdu. En iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazanan The Artist filminin Fransız yönetmen, yapımcı ve oyuncusu Los Angeles’daki...

Fransızlar bu yıl Oscar'a damga vurdu
Sinema dünyasının en büyük ödülü olarak kabul edilen Oscar’a bu yıl Fransızlar damga vurdu. En iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazanan The Artist filminin Fransız yönetmen, yapımcı ve oyuncusu Los Angeles’daki törenin en dikkat çeken isimleri oldu.

Hugo filminin 11, sessiz ve siyah-beyaz yapım The Artist'in 10 dalda aday gösterildiği ödüller sahiplerini buldu. Altı dalda Oscar kazanan siyah-beyaz film olan The Artist, 1929 yılında ''Wings'' adlı filmden sonra ilk defa sesiz bir eserin sinema dünyasının en büyük ödülünü alma başarısını gösterdi. Komik-melodramatik şekilde bir film yıldızının renkli ve sonrasında dramatik olan hayatını konu edinen film baştan sona tek bir tek kelime olmadan geçiyor. Duygular, düşünceler tamamen müziksel ve fiziksel haller ile anlatılırken Charle Chaplin'in ilk filmlerinde olduğu gibi az yazı ile zaman zaman konuşmalar veya durumlar bir kaç cümle ile anlatılıyor.

Programın ana sunuculuğunu Billy Crystal dokuzuncu kez üstlenir iken, dünyanın 225 ülkesinde Oscar ödülleri canlı yayınladı. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nce verilen ödüllerde geceye Fransızlardan sonra en iyi kadın oyuncu seçilen Meryl Streep geceye damga vuran isim oldu. The Iron Lady filimindeki performansı ile en iyi kadın oyuncu seçilen Streep 17. defa aday gösterildiği Oscar’ı üçüncü defa kazanmasını bildi. Streep ilk altın heykel ödülünü 29 yıl önce elde etmişti.

The Artist filminden daha çok dalda Oscar'a aday gösterilen Hugo'da 5 teknik dalda ödül kazanan eser oldu. Oscar ödül töreni bu sene daha önceki yıllara göre erken bitti. Genelde 4 saat veya daha fazla süren Oscar ödül törenleri bu yıl yalnızca 3 saat 10 dakikada tamamlandı.
Ödül töreninde akıllarda kalan en iyi yardımcı erkek oyuncu seçilen Christopher Plummer, altın heykeli kazanan en yaşlı oyuncu olma unvanını da elde etti. Ödülünü aldıktan sonra Plummer, altın heykelciğe, ''Biliyor musun, benden sadece 2 yaş büyüksin.'' dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder