banner181
banner210

Fransız peynirlerinde bakteri paniği

27 Şubat 2012 Pazartesi 09:53
Bu haber 1569 kez okundu

Almanya'da satılan Fransız peynirlerinde tehlikeli bağırsak hastalıklarına yol açabilecek özelliğe sahip bakteri bulundu. Fransa'nın FTRECAL firmasına ait olan ''Ermitage Mobler Peyniri'' adı verilen ve yüzde 45 yağ oranına sahip peynirlerde...

Fransız peynirlerinde bakteri paniği
Almanya'da satılan Fransız peynirlerinde tehlikeli bağırsak hastalıklarına yol açabilecek özelliğe sahip bakteri bulundu. Fransa'nın FTRECAL firmasına ait olan ''Ermitage Mobler Peyniri'' adı verilen ve yüzde 45 yağ oranına sahip peynirlerde E.coli türü bakteri çeşidine rastlandı.

Bakterinin daha önce Almanya'da salgına dönüşen bakterinin bir başka çeşidi olduğu belirtiliyor. STEC adı verilen bakterinin satılan peynirlerin yüzde ikisinde tespit edilmesi üzerine firma bu peynirleri toplatma kararı aldı. ''lebensmittelwarnung.de'' adlı tüketici internet sitesinden yapılan açıklamada bu peynir çeşidinin üretici Fransız firması tarafından söz konusu gerekçeyle toplatıldığı duyuruldu.

Bu arada Almanya'nın Hamburg şehrinde bağırsak bakterisinden ölen 6 yaşındaki küçük kızın ölüm sebebi E.coli bakterisinin Almanya'da salgına neden olan EHEC türü olmadığı belirtildi. Hamburg kliniği küçük kızın ölüm sebebinin O104 tipinde başka bir bağırsak bakterisi olduğunu duyurdu. Ancak bakterinin kaynağı halen tespit edilemedi.

Geçen yıl EHEC salgını nedeniyle Almanya'da 57 kişi hayatın kaybetmiş, yaklaşık bin 500 kişi de hastalığı güçlükle atlatmıştı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder