banner181

Alman vakfına Mısır'da açılan dava başladı

27 Şubat 2012 Pazartesi 09:51
Bu haber 1366 kez okundu

Almanya'da Hıristiyan Demokrat Parti'ye (CDU) yakınlığıyla tanınan Konrad Adenauer Vakfı'nın Kahire şube müdürü Andreas Jacobs, bu ülkede hakim karşısına çıktı. Mısır'ın başkenti Kahire'de geçen yıl aralık ayında aralarında...

Alman vakfına Mısır'da açılan dava başladı
Almanya'da Hıristiyan Demokrat Parti'ye (CDU) yakınlığıyla tanınan Konrad Adenauer Vakfı'nın Kahire şube müdürü Andreas Jacobs, bu ülkede hakim karşısına çıktı.

Mısır'ın başkenti Kahire'de geçen yıl aralık ayında aralarında söz konusu vakfın da bulunduğu 17 yabancı sivil toplum kuruluşuna baskın yapılmış, vakfın doküman ve bilgisayarlarına el konularak faaliyetleri yasaklanmıştı. Mısırlı yetkililer, vakıfların yurt dışından sağlanan illegal kaynaklarla ülke aleyhine siyasi faaliyetlerde bulunduklarını öne sürüyor. Bu ve bazı diğer benzer suçlamalarla Alman vakfı Konrad Adenauer ve diğer yabancı sivil toplum kuruluşlarındaki 43 kişi dün hakim karşısına çıktı.

Kahire'de başlayan dava öncesi de vakfın başkanı Jacobs'un Mısır dışına çıkması yasaklanmıştı. Alman makamlarıysa olaya sert tepki gösterirken, otuz yıldır bu ülkede faaliyette bulunan vakfın illegal bir çalışması olmadığını öne sürüyor. Ancak Mısırlı yetkililer Almanların bu görünü paylaşmıyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder