banner181

Prof. Dr. Bocutoğlu: İstikrar devam ettikçe ekonomimiz etkilenmez

26 Şubat 2012 Pazar 14:59
Bu haber 516 kez okundu

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Başdanışmanı Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, "Türkiye içeride siyasal istikrarı sağladığı müddetçe bizim ekonomimizi hiçbir şey etkilemez." dedi. Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, Fatsa Sanayici ve İşadamları...

Prof. Dr. Bocutoğlu: İstikrar devam ettikçe ekonomimiz etkilenmez
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Başdanışmanı Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, "Türkiye içeride siyasal istikrarı sağladığı müddetçe bizim ekonomimizi hiçbir şey etkilemez." dedi.

Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, Fatsa Sanayici ve İşadamları Derneği (FASİAD) tarafından düzenlenen 'Uluslararası siyasi gelişmeler ve Türkiye ekonomisine etkileri' konulu konferansta konuştu. Türkiye’de son on yılda olağanüstü bir büyüme perspektifi meydana geldiğini ifade eden Bocutoğlu, “1980’lere kadar kendi iç dinamikleriyle kendine yetmeye çalışan Türkiye, kendi kendine yeterlilik ölçüsü sağladı ve rahmetli Turgut Özal stratejisi ile dışa açılım politikası gerçekleştirdi. Bu politika bazen başarılı, bazen de başarısızlıkla 2002 yılına kadar geldi ve 2002 yılı itibarı ile bölgesel güçten, dünya çapında bir güce doğru yürüdü. Bu durum batı dünyasının olduğu kadar doğu dünyasının da dikkatini çekti.” dedi

Suriye sorununa dikkat çeken Bocutoğlu, “Bölgemizde en önemli sorun Suriye sorunudur. Bizim güneyimizde en büyük sorun çıkaran Suriye yönetiminin en büyük müttefiki İsrail’dir. ABD Irak’ı işgal etti. Irak’ın nüfusunun yüzde 60’ı Şia’dır ve İran’a sempati duyar. ABD, Irak'ta Şia’yı yönetime getirdi. İran yönetimine sıcak bakan bir Irak hükümeti kurduruyor. Diğer taraftan 'İran düşmanımızdır' diyor. Buradaki temel amaç şudur: İran ile Türkiye’yi takıştırmaktır. Tıpkı Irak ile İran'ı birbirine takıştırılıp on yıl geriye götürüldüğü gibi. Türkiye uluslararası stratejileri belirlerken ABD’nin yanında Rusya’nın, Çinin ne düşündüğünü de takip etmelidir.” diye konuştu.

Türkiye’nin dış politikasına değinen Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, şöyle devam etti: “Türkiye son dönemde dengeli bir siyaset yapıp ABD’ye şu mesajı vermektedir. Sen benim müttefikimsin senden vazgeçemem, ABD ve NATO ile ortak hareket ederim. Ancak senin dediğini senin dediğin gibi yapmam, bunu yaparken mutlaka Rusya’nın, Çinin görüşlerini alırım. Komşularımla asla kavga etmem, ne kadar gerilimli olursak olalım Tahran'la görüşürüm diyerek dengeli siyaset yapmaktadır. Türkiye Arap Birliği ve İslam birliğinin onaylamayacağını hiçbir politikayı gütmeyecektir. ”

Fatsa Belediyesi Kültür Sarayında düzenlenen konferansı Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Deniz Bilimleri Dekanı Prof. Dr. İsmet Balık, öğretim üyeleri oda başkanları ve işadamları katıldı.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder