banner181
banner210

Azerbaycan’daki Hocalı kurbanlarını anma yürüyüşüne Aliyev de katıldı

26 Şubat 2012 Pazar 14:41
Bu haber 539 kez okundu

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Hocalı katliamı kurbanlarının anıldığı halk yürüyüşüne Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva da katıldı.         Azerbaycan’ın Dağlık...

Azerbaycan'daki Hocalı kurbanlarını anma yürüyüşüne Aliyev de katıldı
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Hocalı katliamı kurbanlarının anıldığı halk yürüyüşüne Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva da katıldı.

        Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde 26 Şubat 1992’de yaşanan Hocalı katliamının kurbanları dünya genelinde çeşitli etkinliklerle anılıyor. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de de anma etkinlikleri çerçevesinde halk yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, eşi Mehriban Aliyeva, devlet erkanı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

        Azerbaycan’ın resmi haber ajansı AzerTac, Bakü’deki Azadlıg Meydanı’nda başlayan ve Hocalı katliamı kurbanlarının anısına yapılan anıta kadar devam eden yürüyüşe yaklaşık 60 bin kişinin katıldığını duyurdu. Yürüyüşte Azeri lider Aliyev ön sırada yer aldı.

        Yürüyüşün yapıldığı caddeler trafiğe kapatılırken, halk yol boyunca kurbanların fotoğrafları taşıdı. Yürüyüşe katılan gençler ise “Dünya Hocalı soykırımını tanımalı!” ve “Hocalı’ya adalet!” pankartları açtı.

        Yürüyüş Hocalı anıtında sona ererken, İlham Aliyev anıta çelenk koydu ve kurbanlar için saygı duruşunda bulundu. Anıtı ziyaret ise gün boyu devam edecek.

        26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrine saldıran Ermeniler, 613 kişiyi öldürmüştü. Aralarından 106 kadın, 63 çocuk ve 70'i yaşlı olan kurbanlara işkence edilmiş ve vahşice öldürülmüştü. Olaylar sırasında bin 275 kişi esir alındı, binden faza kişi sakat kaldı. 150 kişiye ne olduğu ise halen bilinmiyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder