banner181
banner210

Çıkmaz: Uluslararası fuarlar dünya piyasalarından pay alabilmek için önemli

26 Şubat 2012 Pazar 14:37
Bu haber 413 kez okundu

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, uluslararası fuarların, dünya piyasalarından daha fazla pay alabilmek için önemli olduğunu söyledi. Çıkmaz, Gaziantep’teki fuarların da uluslararası standartlara...

Çıkmaz: Uluslararası fuarlar dünya piyasalarından pay alabilmek için önemli
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, uluslararası fuarların, dünya piyasalarından daha fazla pay alabilmek için önemli olduğunu söyledi. Çıkmaz, Gaziantep’teki fuarların da uluslararası standartlara ulaşması gerektiğini söyledi.

        GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Dubai’de gerçekleştirilen Gulfood 2012 Gıda Fuarı’na katıldı. Fuarla ilgili izlenimlerini aktaran ve bu tür organizasyonların ihracat için önemli pazarlar olduğunu ifade eden Çıkmaz, “Gulfood 2012, profili, katılımcı ve ziyaretçileriyle dünyanın en büyük ve en önemli fuarlarından birisi. Bu yıl 138 Türk firması katıldı. Bu firmaların yüzde 60’ı GAİB üyesi olarak bölgemizde faaliyet gösteren firmalar.” dedi.

        Uluslararası fuarların, dünya piyasalarından daha fazla pay alabilmek için önemli olduğuna dikkat çeken Çıkmaz, “Hızla gelişen dünyamızda firmalar arasındaki rekabet ulusal boyutları aşmış, sanayicilerimiz kendilerini dünyanın uzak ve yakın bölgelerinde yer alan binlerce firmayla rekabet eder halde yer bulmuşlardır. Bu paralelde pastadaki payın her geçen gün daraldığı günümüz dünya çapında, ekonomisinde yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip edebilmek ve kendi bünyesine katarak ilerleyebilmek, firmalarımızın devamlılığı açısından büyük önem taşımaktadır. Sektördeki yenilikler ve gelişmelerin en yakından incelenebildiği en önemli mecralar ise dünyanın değişik bölgelerinde değişik zamanlarda açılan uluslararası fuarlardır. Üretici ve satıcıların bir araya geldikleri, bilgi alışverişinde bulundukları, ürünlerdeki yenilikler ve teknik gelişmelerin en son haliyle izlenebildiği fuarlar, firmalara araştırma, satış ve üretimde stratejik alanlarda faydalar sağlayarak rekabet gücünü artırmaya yardımcı olmaktadırlar.” diye konuştu.

        Türkiye’de ve özellikle Gaziantep’te düzenlenen fuarların, uluslararası fuarlarla aynı standartlara ulaşabilmesi için zamana ve büyük çalışmalara ihtiyaç olduğunu kaydeden Çıkmaz, “GAİB, GTO ve GSO ile diğer kuruluşlarımız bu anlamda önemli çalışmaları ortak yürütmekteyiz. Ancak Dubai Gulfood Gıda Fuarı, kendi sektöründe dünyanın önde gelen iki üç fuarından birisi. Bizim uzun soluklu, ciddi çalışmalarla alıcıyla satıcıyı bir araya getiren organizasyonları daha dikkatli ve profesyonelce yapmaya ihtiyacımız var. Bu anlamda umutluyum. Türkiye’de de önümüzdeki dönemlerde birkaç marka fuar dünya fuarcılığındaki yerini alabilir. Bu, uzun soluklu, çok çalışma gerektiren bir olaydır.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder