banner181
banner210

Kılıçdaroğlu: Türkiye'de gerçekler insafsızca karartılıyor

26 Şubat 2012 Pazar 14:20
Bu haber 585 kez okundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de gerçeklerin insafsızca karartıldığını ileri sürdü. Gömlek çıkarmakla demokrasinin getirilemeyeceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, demokrasi için büyük bedeller ödendiğini ifade etti....

Kılıçdaroğlu: Türkiye'de gerçekler insafsızca karartılıyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de gerçeklerin insafsızca karartıldığını ileri sürdü. Gömlek çıkarmakla demokrasinin getirilemeyeceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, demokrasi için büyük bedeller ödendiğini ifade etti.

CHP 16. Olağanüstü Kurultayı, Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda başladı. Kılıçdaroğlu, kurultayda bir konuşma yaptı. Tüm kadınlara CHP'nin açık olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, kadın kotasını kaldırdıklarını ve bunun ikinci büyük bir devrim olduğunu, birincisinin ise seçme seçilme hakkının kadına verilmesi olduğunu söyledi. Kotanın yüzde 33'e çıkarıldığını açıklayan Kılıçdaroğlu, eğitim sistemindeki '4-4-4' ­­­değişikliğini de şiddetle protesto ettiğini vurguladı. Yeni CHP'nin kadına ve gençlere daha çok hak veren bir parti olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, yeni CHP'yi görmek isteyenlerin tüzüğe bakmalarını istedi.

"Biz ateş çemberinden geçtik, demokrasiyi getirdik, güçlendirelim. Daha zengin, güçlü bir demokrasiyi getirelim." diyen Kılıçdaroğlu, demokrasinin zor kazanıldığını, kolay kaybedilebileceğini, bunun için dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Demokrasiyi küfür olarak algılayan, eski gömleğini çıkardığını söyleyen birinin demokrasiyi getiremeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, bir gömleği çıkarmakla demokrasinin gelemeyeceğini, demokrasi için ağır bedeller ödendiğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, AK Parti'yi destekleyen aydınları eleştirdi. "İstedikleri kadar saldırsalar, üzerimize gelseler de CHP'nin önünde duracağım." diyen Kılıçdaroğlu, "vicdanının sesiyle verdiği kararı açıklayan savcının hükümetin hoşuna gitmediğini" söyledi.

"Başbakan hakkında yazı yazdığında başına bir şey geliyor mu gelmiyor mu? Telefonlarınız dinleniyor mu? Bu iki soruya verilecek cevap ülkede demokrasi olup olmadığını gösterir." diyen Kılıçdaroğlu, "Eski gömleği çıkarıp yeni gömleği giydim ülkede demokrasi var. artık bu palavralara karnımız tok." dedi.

MİT yasasını eleştiren Kılıçdaroğlu, Başbakana çete kurma yetkisi verildiğini savunarak, artık bundan sonra faili meçhul cinayetlere daha yakından bakılması gerektiğini belirtti. Türkiye'de gerçeklerin insafsızca karartıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, tutuklananların bazılarının gerekçelerini okudu.

Kılıçdaroğlu, kurultaya gelen yabancı temsilcilere seslenerek "Sizin ülkenizde bunlar var mı yok mu? Bizim ülkemizde bunlar var" şeklinde konuştu. CHP'nin iktidarında YÖK'ü yıkacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını sonuna kadar anacaklarını, onların bu ülkenin özgürlüğü için mücadele ettiklerini savundu.

30 yıldır süren Güneydoğu'daki sorunu AK Parti'nin çözemeyeceğini ileri süren Kılıçdaroğlu, çözümün adresinin CHP olduğunu kaydetti. Başbakan'ın bu ülke için artık sorun haline geldiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, bu ülkeye barışı, demokrasiyi, özgürlüğü getiremeyeceğini, yüreğinde insan sevgisi ve insan haklarına saygı olması gerektiğini kaydetti. "Bunlar 12 Eylül'ün artıkları" diyen Kılıçdaroğlu, "Arkalarında babaları Kenan Evren var." iddiasında bulundu.

Bütün medya çalışanlarını sendikalı yapacaklarını ve bunu mecbur hale getireceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, böylece basının halkın sesi haline geleceğini söyledi. CHP'li belediyelerde müfettişlerin oturduğunu savunan Kılıçdaroğlu, belediyelerine seslenerek dik ve onurlu durmalarını, verilemeyecek hesapları bulunmadığını ifade etti. Polis, yargı destekli belediyelerin üzerine gidildiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, "daha fazla müfettiş göndermezse namert" ifadesini kullandı.

CHP'nin toplumda bir barış olmasını istediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Gelin beraber özel yetkili mahkemelerini kaldıralım. bir demokrasi ayıbından Türkiye'yi kurtaralım. Gelin infaza dönüşen tutukluluğunu, yine bir demokrasi ayıbını beraber kaldıralım. Türkiye'ye özgürlüğü getirelim. Milletvekili seçilenler demir parmaklıklar arkasında kalmasın. Faili meçhullerde zaman aşımını kaldıralım. 12 Eylül Anayasasındaki anti demokratik kanunları kaldıralım. Seçim barajını kaldıralım. Toplantı ve Yürüyüş Yasasını değiştirelim. YÖK yasası garabeti olan 54. maddeyi yeniden düzenleyelim. Üniversiteler özerk olsun. Militanlaşan yargı değil, vicdanı olan bir yargı yapalım. Özel yaşamın gizliğine ilişkin haberlere ağır cezalar yaptıralım. Bunlar CHP'nin çağrısıdır, demokrasi özgürlük çağrısıdır."

Güçlerini asla ve asla iç çekişmelere harcamayacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, güç birliği yapılacaksa halkın sorunlarına yoğunlaşılması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin doğudan vazgeçemeyeceğini, derinliklerinin orada olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, Batı'dan da vazgeçilemeyeceğini çünkü Türkiye'nin Avrupalı olduğunu söyledi.

Hocalı katliamını unutmayacaklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, Azerbaycan'ın her zaman yanında olacaklarını vurguladı. Demokrasi, özgürlük dediklerini ve bedeller ödediklerini, bedel ödemeden korkmayacaklarını, kaçmayacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Sen yanmasan, ben yanmasam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?" dedi. Kılıçdaroğlu, herkesi direnişe çağırarak konuşmasını bitirdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder