banner181

Tuğçe 'akciğer nakli' için umuda uçtu

26 Şubat 2012 Pazar 14:18
Bu haber 803 kez okundu

Akciğer 'Kistik fibrozis' hastası olan 17 yaşındaki Tuğçe Kübra Başar, tedavi olmak ve akciğer sırası beklemek için ambulans uçakla Viyana’ya gitti. Tuğçe, uçağın yanına alınmayan babasına el sallayarak veda etti. Ümraniye'de yaşayan...

Tuğçe 'akciğer nakli' için umuda uçtu
Akciğer 'Kistik fibrozis' hastası olan 17 yaşındaki Tuğçe Kübra Başar, tedavi olmak ve akciğer sırası beklemek için ambulans uçakla Viyana’ya gitti. Tuğçe, uçağın yanına alınmayan babasına el sallayarak veda etti.

Ümraniye'de yaşayan Başar çiftinin tek çocukları olan Tuğçe Kübra Başar, bağırsakları kistle dolu olarak dünyaya geldi. Henüz iki günlükken iki ameliyat geçiren Tuğçe geçtiğimiz yıla kadar ailesinin uyguladığı fizyoterapi ve evde uygulanan ilaçlarla hayatını sürdürüyordu. Tuğçe, doğumuyla tanıştığı hastalık yüzünden yıllardır sağlıklı bir nefes alamıyordu. Kimse Yok Mu Derneği, ihtiyaç duyduğu cihazı hediye ederek Tuğçe'ye sahip çıktı. Cihaz sayesinde doğduğundan beri ilk kez temiz bir nefes alma şansı bulan Tuğçe'nin ağrıları bir nebze olsun hafifledi. Fakat Tuğçe’nin sağlığına tam olarak kavuşması için akciğer nakli olması gerekiyordu.

Çift taraflı akciğer nakli ameliyatı için çocukluğundan beri tedavi bekleyen Tuğçe Kübra Başar’ı 4 büyük futbol kulübü taraftarları ve Kimse Yok mu Derneği’ yalnız bırakmadı. Dernek ve gönüllülerin yardımıyla tedavi için gerekli para toplandı. Süreyyepaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde yoğun bakımda yatan Tuğçe için gerekli olan 140 bin TL'lik maddi kaynak temin edildi. Tedavi gördüğü hastaneden ambulansa bindirilerek Atatürk Havalimanı E kapısına getirilen Tuğçe, babasıyla ambulans içinde son kez konuştu. Ambulansın kapısında bekleyen baba Tarzan Başar, kızına moral verdi. Ambulansla alan içine alınmasından sonra baba Tarzan Başar, kızına tel örgünün arkasından el salladı. Ambulansta bir süre sağlık görevlileri tarafından kontrolleri yapılan Tuğçe Kübra Başar, ardından sedyeye konularak ambulans uçacağa bindirildi. Bu sırada babasına el sallayan Tuğçe, basın mensuplarının “Mutlu musunuz?” sorusuna, kafasını sallayarak evet karşılığını verdi. Son kontrolleri yapılan Tuğçe, ambulans uçağa bindirildi.
Tel örgülerin arkasında göz yaşı dökerek kızına el sallayan baba Tarzan Başar, çok mutlu olduğunu belirtti. Mutluluk gözyaşları döktüğünü ifade eden Başar, “Allah razı olsun herkesten tüm insanlarımızdan. Mutluyuz tabî ki. Allah nasip ederse 1 gün sonra da biz gideceğiz. Eşim sabahtan çıktı. Morali son derece iyi su son dakikaya kadar. İnşallah daha da iyi olunacak İnşallah. Özellikle söylüyorum bu imkanları bize sağlayanlardan teşekkür etmek istiyorum. Allah devletimizden razı olsun. Bize uzun süre bize ön ayak olan Kimse Yok Mu? Derneği’nden de Allah razı olsun. Çünkü biz onlar olmasaydı bu sürece giremeyecektir.” dedi.
Tuğçe Kübra Başar, ambulans uçakla Viyana’daki AKH Hastanesi’ne gitmek üzere yola çıktı. Prof. Dr. Walter Klepetko (Torax Surgery, MD) gözetiminde tedavisine başlanacak. Tuğçe, bir süre tedavi olduktan sonra nakil sırasına girecek. Uygun organ bulunduktan sonra nakil gerçekleşecek.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder