banner181

Finlandiya Meclisi’ne Hocalı soykırımının kabulü için başvuruda bulunulacak

26 Şubat 2012 Pazar 13:49
Bu haber 423 kez okundu

Finlandiya’nın Helsinki kentinde Kaisa Kültür Merkezi’nde Hocalı katliamının 20. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen konferansta, Azerbaycanlı vatandaşlar ile Helsinki Türk elçiliğinden yetkililer bir araya geldi. Türk büyükelçiliği...

Finlandiya Meclisi'ne Hocalı soykırımının kabulü için başvuruda bulunulacak
Finlandiya’nın Helsinki kentinde Kaisa Kültür Merkezi’nde Hocalı katliamının 20. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen konferansta, Azerbaycanlı vatandaşlar ile Helsinki Türk elçiliğinden yetkililer bir araya geldi. Türk büyükelçiliği müsteşarı Volkan Türk Vural burada yaptığı konuşmada “Hocalı faciası insanlığın bir yüz karasıdır. Savaşların bir hukuku vardır. Askerler askerlerle savaşırlar. Fakat çoluğu çocuğu yaşlıları ve kadınları katletmek savaş hukukuna değil insanlık hukukuna yakışmaz.” dedi.

    Konuşmasında Türkiye’nin 1915 olayları ile ilgili arşivlerin incelenmesi için çağrıda bulunduğunu hatırlatan Volkan Türk, “Ama maalesef bugün uluslararası çıkarlar doğrultusunda Türkiye ve Azerbaycan gibi ülkelere belirli çıkar çevreleri bir oyun düzenliyorlar. Sürekli lobi faaliyetleri içerisindeler. Bizler tarihi olayları tek taraflı inceleyemeyiz. Bu vesileyle bu acılı ve kederli gününüzde sizlerin acısını paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Umarız tüm bu olanlardan sonra Azerbaycan ve Türkiye olarak iki devlet bir millet olarak beraber güzel günlere kavuşuruz.” dedi.

    HEM FRANSA HEM DE FİNLANDİYA’YA MEKTUP

    Etkinlikte konuşan Finlandiya Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı Arzu Oktay, Fransa devletine ve Fransa Anayasa Mahkemesi’ne Finlandiya'daki Fransız elçiliği aracılığıyla iletilmek üzere tüm katılımcıların imzasını alarak bir mektup göndereceklerini söyledi. Oktay, “Bu mektubumuzda mahkeme heyetine 'olmayan soykırımı kabul etmek yerine 20. asır gibi yakın bir zamanda gerçekleşmiş Hocalı soykırımına bakılmasını ve tanınmasını sizlerden talep ediyoruz.' diye yazdık. Biz Finlandiya'da ki yaşayan Azerbaycan ve Türkiye halkları başta olmak üzere tüm Dünya'dan bu şekilde gelecek mektuplar neticesi Fransız mahkemelerinin kayıtsız kalamayacağına inanıyoruz. Netice olarak ermeni soykırımına dair çıkarttıkları kanunu kaldıracaklarını düşünüyoruz. Azerbaycan milletvekillerinin de imzalı başvuruları olmuş olacak.

    Bunun yanı sıra Finlandiya Azerbaycanlıları Derneği olarak Finlandiya Meclisi’ne iletilmek üzere bir başvuruda daha bulunacakları bilgisini veren Oktay, “Biz Hocalı soykırımının Fin meclisinde kabul edilmesini ve parlamento gündemine gelmesini istiyoruz.” dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder