banner181
banner210

SÜKAP'a başvurular sona erdi, en çok başvuru Afyonkarahisar'dan geldi

26 Şubat 2012 Pazar 13:50
Bu haber 393 kez okundu

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından 9 Aralık 2011 tarihinde başlatılan Sürdürülebilir Kırsal ve Kentsel Altyapı Mali Destek Programı (SÜKAP) için başvurular sona erdi.        ZEKA’dan yapılan açıklamaya...

SÜKAP'a başvurular sona erdi, en çok başvuru Afyonkarahisar'dan geldi
Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından 9 Aralık 2011 tarihinde başlatılan Sürdürülebilir Kırsal ve Kentsel Altyapı Mali Destek Programı (SÜKAP) için başvurular sona erdi.

        ZEKA’dan yapılan açıklamaya göre, ajansın hibe desteklerini içeren Sürdürülebilir Kırsal ve Kentsel Altyapı proje teklif çağrısında rakamlar netleşti. 5.9 milyon TL bütçeli SÜKAP’a Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinden toplam 91 proje başvurusu yapıldı. Başvuruların 31'i Afyonkarahisar’dan, 23'ü Kütahya’dan, 27'si Manisa’dan ve 10'u Uşak’tan geldi.

        SÜKAP ile bölgedeki hava, su ve toprak kirliliklerinin önlenmesi, doğal kaynakların etkin, rasyonel şekilde kullanılması ve sürdürülebilir çevre için yeni altyapı veya altyapı iyileştirmeleri, ayrıca bölgenin rekabet gücünü artırıcı müşterek altyapıların oluşturulması ile ilgili projelerin desteklenmesi amaçlanıyor. Başarılı olarak değerlendirilen projelere Zafer Kalkınma Ajansı tarafından 100 bin ile 750 bin TL arasında hibe desteği sağlanacak.

        Programa Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinden kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve birlikler başvuruda bulundu. Projelerin yüzde 45’i belediyeler, yüzde 23’ü mahalli idare birlikleri, yüzde 9’u meslek kuruluşları, yüzde 8’i bakanlıkların taşra teşkilatları, yüzde 6’sı OSB’ler, yüzde 3’ü il özel idareleri, yüzde 6’sı ise diğer kurum ve kuruluşlar tarafından sunuldu. Projelerin yüzde 37’si il merkezleri, yüzde 63’ü ise ilçeler ile ilgili projeleri teşkil etti.

        Zafer Kalkınma Ajansı'na teslim edilen projeler öncelikle ajans uzmanları tarafından ön incelemeye tabi tutulacak. Ön incelemenin tamamlanmasının ardından projeler asıl değerlendirme ve puanlama için ülke genelinden seçilen bağımsız değerlendiricilere yönlendirilecek. Başarılı projelerin belirlenmesi ve kamuoyuna duyurulmasının haziran ayını bulabileceği tahmin ediliyor.

        SÜKAP programı dahil olmak üzere Zafer Kalkınma Ajansı’nın diğer destek ve faaliyetleri ile ilgili gelişmeler www.zafer.org.tr internet adresinden takip edilebiliyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder