banner181
banner210

'25. Kare' filminin galası yapıldı

26 Şubat 2012 Pazar 12:51
Bu haber 3234 kez okundu

Yönetmenliğini Selim Öngöz’ün, görüntü yönetmenliğini de Mehmet Kostakoğlu'nun yaptığı, senaryosunu Murat Aksoy’un yazdığı ‘25. Kare’ filmi, Giresun Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu'ndaki galasıyla seyirciyle buluştu....

'25. Kare' filminin galası yapıldı
Yönetmenliğini Selim Öngöz’ün, görüntü yönetmenliğini de Mehmet Kostakoğlu'nun yaptığı, senaryosunu Murat Aksoy’un yazdığı ‘25. Kare’ filmi, Giresun Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu'ndaki galasıyla seyirciyle buluştu.

Giresun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı ‘25. Kare’ adlı 93 dakikalık komedi filmi, seyircilerden yoğun alkış aldı. Film endüstrisinde bilinçaltı yönlendirme tekniği olarak kullanılan yirmi beşinci kare tekniğinin konu edilerek hazırlandığı komedi tarzındaki filmin gösteriminin ardından film yapımcı ve oyuncuları sahneye davet edilerek seyircilere tanıtıldı. Tanıtımın ardından, filmde emeği geçenlere çiçek takdim eden Vali Şahin, filmin özellikle Giresun’un tanıtımı adına önemli bir başarı olduğuna vurgu yaptı. Vali Şahin, şunları söyledi: "Bu filmle de görüyoruz ki öğrencilerimize ve öğretmenlerimize imkanlar verildiğinde yapamayacakları şey yok. Yalnız azim ve hedefi büyük tutmak gerekli. Her zaman ifade ettiğim bir şey var: Pencereden bakan iki kişi; biri pencerenin önündeki çamuru görüyor, öbürü ise yıldızları görüyor. İşte emeli ve azmi büyük olanlar hayatta hep başarıyı yakalayanlardır. Bu vesileyle filmde emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum.” şeklinde konuştu. Filmde Giresun’un tanıtımının yapılmış olmasının önemli olduğunu kaydeden Şahin, “Bu yılın sonuna doğru, adaya Giresun’da gitmeyen ve görmeyen kalmayacak. O güzellikleri, sadece burada olduğu gibi filmle değil, bizatihi gidip göreceksiniz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Filmde rol alan ve ‘Beşinci Boyut’ dizisiyle de seyircilerin ekranlardan tanıdığı ünlü sinema oyuncusu Doğan Turan, filmin ardından yaptığı açıklamada “Sayın Valimizin de anlattığı gibi, çok değerli bir çalışma olmuş. Mevcut imkanlar içerisinde değerlendirildiğinde çok başarılı bir film olmuş.” şeklinde değerlendirme yaptı.

Filmde okul müdürünü canlandıran Okul Müdür Yardımcısı Erdem Gülertekin, “25 senelik öğretmenim. Bugün çok güzel alkışlar geldi. Çok güzel değerlendirmeler oldu. Mutluluğumu kelimelerle ifade etmekte zorlanıyorum.” şeklinde konuştu.

Filmin senaristi ve okulun edebiyat öğretmenlerinden Murat Aksoy da duygularını şu sözlerle ifade etti: “Senaryoyu yazarken, anne ve babaları bilinçlendirme adına bir hedef koymuştuk kendimize. Çünkü bilinçaltı etkileme yöntemleri daha çok çocuklar hedef alınarak hazırlanıyor. Amacımız onları bilinçlendirmekti.”

Bundan sonra Türkiye’yi uluslar arası festivallerde temsil edecek bir film projesini hayata geçirmek için çalışmalara başladıklarını belirten filmin yönetmeni Selim Öngöz, “Topluma sosyal değerlerin aktarılması hususunda en geçerli ve etkili unsurun film olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık beş yıldır zihnimi meşgul eden bir konuydu yirmibeşinci kare. Bunun üzerinde uzun araştırmalarım oldu. Ve sonrasında da kendimde bir sorumluluk hissettim. Bu konuyu, daha çok insanın bilmesi gerektiği ve duyması düşüncesiyle yola çıktım. Nasıl anlatabilirizin cevabını aradım hep. Bu arayış beraberinde harika bir ekibin doğmasına sebep oldu. Ve netice ortada… Sırada ise ses getirecek bir proje var hedefte. Adı 1916. Birinci dünya savaşı yıllarında bu yörede yaşanmış acı ve ızdırapları anlatan bir film olacak ve hem kalitesi hem de içeriğiyle ülke gündeminde yerini alacak. Bu film dedelerimizin, ninelerimizin bizlere gözyaşları ile anlattıkları ve yavaş yavaş unutulmaya yüz tutmuş gerçekleri anlatan bir film olacak.” şeklinde konuştu.

9 Mart'tan itibaren sinema salonlarında da seyircileriyle buluşacak olan film, ilk olarak Giresun G-City ve Best sinema salonlarında gösterime girecek.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder