banner181

Suya kapılarak hayatını kaybeden Altıntaş ve Değirmenci toprağa verildi

26 Şubat 2012 Pazar 12:43
Bu haber 453 kez okundu

Adana'nın Kozan ilçesinde, Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tüneli'nin kapağının patlaması sonucu suya kapılarak hayatını kaybeden Eyyüp Altıntaş ve Cumali Değirmenci’nin cenazeleri toprağa verildi.     Kozan Belediyesi...

Suya kapılarak hayatını kaybeden Altıntaş ve Değirmenci toprağa verildi
Adana'nın Kozan ilçesinde, Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tüneli'nin kapağının patlaması sonucu suya kapılarak hayatını kaybeden Eyyüp Altıntaş ve Cumali Değirmenci’nin cenazeleri toprağa verildi.

     Kozan Belediyesi Aile Mezarlığı’nda, binlerce vatandaşın katılımı ile yapılan cenaze töreninde, Eyyüp Altıntaş ve Cumali Değirmeci'nin cenaze namazını İl Müftüsü Arif Gökçe kıldırdı. Müftü Gökçe, “İnsanlar başına gelen değişik sebeplerden dolayı şehit sayılırlar. Şehitlik, Allah yolunda, vatan yolunda ve can-mal ve mülk yolunda ölenlere şehit denir. Bugün yaşanan olayda kardeşlerimiz elinde olmayan, kendi kusuru olmayan sebeplerden dolay vefat etmişlerdir. Bu kardeşlerimize de şehit muamelesi yapılır.” şeklinde konuştu.

        ALTINTAŞ, “ALLAH İNANCIMIZ OLMAZSA DAYANMAK ÇOK ZOR”

        Cenaze töreninde, Eyyüp Altıntaş’ın annesi Aysel Altıntaş ayakta durmakta zorluk çekerken, yakınları tarafından teskin edildi. Altıntaş’ın kardeşleri Yüksel Altıntaş ve Durmuş Altıntaş, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’tan, baraj inşaatında ihmal olduğunu ve sorumluların bulunmasını istediler. Kardeşlerden Yüksel Altıntaş, ağabeyim barajın çatlak olduğunu söylüyordu şimdi ise rahmetlik oldu. Hatta çatlak fotoğrafları da var. Böyle bir ortamda bu işçiler neden çalıştırıldı. Valim niye dikkat etmiyorlar. Neden önlem almıyorlar. Allah inancımız olmazsa dayanmak çok zor.” dedi.

        Öte yandan, Cumali Değirmenci’nin babası Yakup ve Annesi Zeliha Değirmenci ise yakınları tarafından teselli edildi. Bir çocuk bası merhum Değirmenci’nin eşi Rüveyda Değirmenci ise zorlukla ayakta durabildu.

        VALİ COŞ: SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR
    
        Cenaze töreni sonrasında basın mensuplarının soruları üzerine açıklamada bulunan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, “Kayıp 8 vatandaşımızı arama çalışmalarımız devam ediyor. Çok yoğun çamur birikintisi olduğundan, kayıp vatandaşlarımızın cenazelerinin bu çamur içinde bulunabileceği ihtimaline karşı, havadan karadan arama çalışmaları devam ediyor. 27 kişilik su altı ekibi suda 3 bot ile arama tarama çalışmaları,103 kişilik afet arama kurtarma teknik ekibi ve jandarma, o bölgede arama çalışmaları ile çevre güvenliği konusunda aramalara katılıyor. Bilindiği üzere, Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması devam ediyor, dün 2 kişi gözaltına alındı, soruşturmalar devam ediyor. Eğer suçlu varsa, ihmal varsa cumhuriyet başsavcılığımız gereğini yapacaktır. Umarız ki kısa sürede 8 kayıp vatandaşımız bir an evvel bulunur." diye ifade etti.

        Cenaze Törenine AK Parti Adana Milletvekili M. Şükrü Erdinç, Adana Vali Yardımcısı Fikret Deniz, İl Müftüsü Arif Gökçe, Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Sarıcam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, Kozan Emniyet Müdürü Sabit Akın Zaimoğlu ve Kozan İlçe Müftüsü Feramüz Beydoğan ve binlerce vatandaş katıldı.

        Bugün suya kapılarak kaybolan 8 işçinin bulunmasına yönelik jandarma, ulusal medikal kurtarma, su altı polisi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, Göksu Nehri'nde arama kurtarma çalışmalarına yeniden başladı. Arama çalışmalarında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait helikopter de kullanılıyor.

        Ayrıca, Gökdere Köprü Barajı Şantiye Şefi Öncü P. ile Proje Müdürü Erdal N., çıkarıldıkları Kozan Adliyesi’nde, nöbetçi mahkemece tutuklanarak Kozan M Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilmişti.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder