banner181

Demokratik Eğitimciler: Türkiye, 12 yıllık zorunlu eğitime mecbur

26 Şubat 2012 Pazar 12:28
Bu haber 520 kez okundu

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “12 yıllık zorunlu eğitime geçmekte çok geç kaldık. Karar, ülkemizin hayrına olmuştur ve alkışlamak gerekir. 2023 vizyonu ve AB üyeliği hedefi olan bir Türkiye bu kararı...

Demokratik Eğitimciler: Türkiye, 12 yıllık zorunlu eğitime mecbur
Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “12 yıllık zorunlu eğitime geçmekte çok geç kaldık. Karar, ülkemizin hayrına olmuştur ve alkışlamak gerekir. 2023 vizyonu ve AB üyeliği hedefi olan bir Türkiye bu kararı almaya zaten mecburdur.” dedi.

        DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, açıklamasında, 12 yıllık zorunlu eğitim sistemi üzerinde yapılan tartışmaların iki ana konu üzerinde yoğunlaştığını söyledi. Avcı, “Dünya, yaygın eğitimi ve hayat boyu öğrenmeyi konuşurken, OECD eğitim ortalaması 13 yıl iken Türkiye, kısır çekişmelerle zaman kaybetmemelidir. Uluslararası örnekler ve bilimsel araştırmalar, zorunlu eğitimin kesintili olması gerektiğini ortaya koyuyor. Böylesine zorunlu ve hayati bir projenin imam hatip liseleri ve başörtüsü odaklı tartışılmasının büyük bir talihsizlik olduğunu düşünüyorum. Ortaöğretim okulları içindeki payı yüzde ikiler civarında olan imam hatipler öne çıkarılarak proje ideolojik bir zemine çekilmeye çalışılıyor ve ciddi sorunlarla boğuşan mesleki eğitim sistemi unutuluyor. Biz, 12 yıllık kesintili ve zorunlu eğitimin, başta kız çocuklarımız olmak üzere toplumumuzu daha eğitimli, daha donanımlı, bilgili ve kültürlü bir seviyeye taşıyacağına inanıyoruz. Birinci kademeden sonra ‘açık öğretim’ sistemini öngören yeni düzenleme, üstün yeteneklileri, engelli çocukları, başörtüsü nedeniyle okula gönderilmeyen kız çocuklarını da eğitimle tanıştıracaktır. Eski sistem çocukları çok ileri bir yaşta, 15 yaşında mesleki eğitimle tanıştırıyordu. Yeni düzenlemenin, yok olma noktasına gelen mesleki eğitimi dirilteceğine, daha nitelikli hale getireceğine inanıyoruz.” diye ifade etti.

Yeni düzenlemenin, eğitim sistemini demokratikleştireceğini, şeffaflaştıracağını ve kaliteli hale getireceğini düşündüklerini aktaran Avcı, "Yeni sistemde öğrenciler, yeteneklerini daha sağlıklı bir şekilde sınayabilecekler, gerekirse yönelimlerini değiştirebilecekler ve mesleğini seçerken daha özgür davranabileceklerdir. Yeni sistem, çocuklarımızın önündeki anlamsız yasakları, faşizan baskıları, ideolojik barikatları büyük oranda ortadan kaldırıyor. Yani eğitimde niteliği ve fırsat eşitliğini artırıyor. Dahası 100 bin civarında yeni öğretmen atanma fırsatı ortaya çıkıyor." diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir heyecanla ortaya koyduğu ‘Fatih’ projesi başta olmak üzere, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in birbiri ardısıra gerçekleştirmeye başladığı eğitim reformlarını Türk eğitim sisteminin geleceği adına ümit verici bulduklarını söyleyen Gürkan Avcı, şöyle devam etti: "Ancak ekonomik ve demokratik sorunlardan bunalmış bir eğitim ordusuyla reformların sağlıklı ve verimli bir şekilde hayata geçirilmesi beyhude bir hayaldir. 17 aydır toplu sözleşme yasası çıkmadığı gibi memurlar tarihte ilk kez yılbaşı zammı alamadılar. Öğretmenler, 666 sayılı KHK yüzünden kamuda en az aylık alan grup haline geldi. Sırtında büyük sorumluluklar taşıyan öğretmenlerin maaşları kesinlikle yetersizdir ve kesinlikle artırılmalıdır. Göreve yeni başlayan bir öğretmen bin 600 liraya yakın bir maaş alıyor. Öğretmenin kendini mesleğine adaması, okuluna adaması, çocuklarına adaması için öğretmen onuruna yakışır bir aylık verilmesi gerekir."


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder