banner181

Jeomorfoloji turlarıyla Oymapınar'da ekoturizm yılın 12 ayı canlı tutulacak

26 Şubat 2012 Pazar 12:21
Bu haber 830 kez okundu

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Oymapınar beldesinde, jeomorfoloji turlarıyla eko ve doğa sporları turizmi aktif hale getirilecek. Jeomorfologlar, Oymapınar Barajı'nı çevreleyen kaya ve dağ oluşumunun 10 milyon yıllık olduğunu belirtiyor....

Jeomorfoloji turlarıyla Oymapınar'da ekoturizm yılın 12 ayı canlı tutulacak
Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Oymapınar beldesinde, jeomorfoloji turlarıyla eko ve doğa sporları turizmi aktif hale getirilecek. Jeomorfologlar, Oymapınar Barajı'nı çevreleyen kaya ve dağ oluşumunun 10 milyon yıllık olduğunu belirtiyor.

        Oymapınar Barajı Yeşil Kanyon'da günübirlik bot turuna çıkan turistler, bölgedeki tarihi oluşumla ilgili İngilizce, Almanca ve Rusça dillerinde bilgi sahibi olacak. Aynı zamanda jeomorfolog olan Manavgat Kızılot Belediye Başkanı Mustafa Keçer, aktif turizm sezonunda günlük 3 bin 500 turistin Yeşil Kanyon'da botla tura çıktığını belirtti.
    
        Oymapınar Belediye Başkanı Tevfik Güven de yaptıkları çalışmalar bünyesinde Manavgat ve Oymapınar barajlarını barındıran beldelerinde su sporları, eko ve doğa sporlarını cazip hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Beldelerinde yıllık ortalama 400 bine yakın Avrupalı doğasever turistin Oymapınar Barajı'nda tura çıktığını belirten Güven, bu rakamı jeomorfoloji turları ile 2 katına çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak'ın bölge destinasyonunun tanıtımına özel önem verdiklerini belirten Güven, hazırlanan tanıtım CD'leri ile Oymapınar'a gelen yabancı turistlere bölgenin oluşum yapısı ile ilgili 3 dilde bilgilendirme yapacaklarını söyledi.

        Güven, "Beldemizin coğrafi oluşumu, yılın 12 ayı her türlü turizm ve sportif aktivitesi yapmaya elverişli. Dünyanın en gözde dağ bisikleti ve oryantiring (koşarak yön bulma) parkur alanı Oymapınar'da. Avrupalı bisikletçileri yılın 12 ayı pedal çevirmek için beldemize geliyor. Jeomorfoloji turları ile Oymapınar'a daha fazla Alman, İngiliz, Rus, Belçika, Hollanda, Finlandiya, Norveç, İsveç, İsviçre ve Avusturyalı turistin gelmesini sağlamak istiyoruz. Eko turuna çıkan turistler, bir yerin coğrafi yeri hakkında bilgi almayı seviyor. " diye konuştu.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder