banner181

Gençler, kronik hastalıklar konusunda bilgilendirildi

26 Şubat 2012 Pazar 11:51
Bu haber 444 kez okundu

Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu tarafından hayata geçirilen “5 Yanlış 1 Doğruyu Götürür” projesinin eğitmen eğitimi tamamlandı. Projeye katılan gönüllü eğitmenler, belirlenen liselerde öğrencilere...

Gençler, kronik hastalıklar konusunda bilgilendirildi
Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu tarafından hayata geçirilen “5 Yanlış 1 Doğruyu Götürür” projesinin eğitmen eğitimi tamamlandı. Projeye katılan gönüllü eğitmenler, belirlenen liselerde öğrencilere yönelik bilgilendirme seminerleri gerçekleştirecek.

        Bursa Kent Konseyi Koza Salon’daki eğitime Gençlik Meclisi üyeleri, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri katıldı. Eğitmen eğitiminde, Doç. Dr. Emel İrgil tarafından kronik hastalıklara sebep olan risk faktörleri anlatılırken, Gençlik Meclisi Başkan Yardımcısı Furkan Öksüz ise etkili sunum teknikleri hakkında bilgi verdi.

        Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Hakan Darılmazlar, gençleri sağlık konusunda bilinçlendirmek istediklerini ifade etti. Gençlik Meclisi olarak daha sağlıklı nesillerin gelişmesi için çalıştıklarını söyleyen Darılmazlar, "Bugün eğitmen eğitimine katılan gönüllülerimiz önümüzdeki aydan itibaren belirlenen okullara giderek lise öğrencilerine ‘kronik hastalıklar’ ile ilgili bilgiler verecek." dedi.

        Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu Temsilcisi İsmail Dal ise eğitimde ‘hipertansiyon’, ‘obezite-yanlış beslenme’, ‘hareketsiz yaşam’, ‘sigara’, ‘alkol’ konularıyla ilgili bilgiler verildiğini söyledi. Dal, genç yaşta alınan doğru bilgiler sayesinde kronik hastalıkların önlenebileceğini belirtti.

        Kronik hastalıklara sebep olan risklerle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Emel İrgil, 2008 yılı verilere göre dünya genelinde 36 milyon kişinin kronik hastalıklar sebebiyle öldüğünü dile getirdi. Tüm ölümlerin yüzde 63’ünün kronik hastalıklara bağlı olduğunu anlatan İrgil, 9 milyon ölümün ise 60 yaşının altında gerçekleştiğini, ölümlerin yüzde 90’ının da düşük gelirli ülkelerde görüldüğünü belirtti. Doç. Dr. İrgil, şu bilgileri verdi: “Kronik hastalıkların sebepleri arasında nüfusun yaşlanması, sağlıksız diyet, hareketsizlik, tütün, yaş, artmış kan basıncı, artmış kan glikozu, anormal kan lipitleri, aşırı kilolu ve şişmanlık vardır. Sigara, önlenebilir hastalık nedenleri arasında birinci sırada. Dünyada her gün 8 bin kişi sigaradan ölmektedir. Türkiye, sigara kullanımının azaltılması konusunda son yıllarda önemli adımlar attı. Sigara kullanımı konusunda Türkiye 17 ülkeden biridir. Ayrıca hareketsizlik ve yanlış beslenme ‘gerçek’ ölüm nedenlerinin başında gelir. Yanlış beslenme, koroner kalp hastalığına, kansere, felçlere, diyabete, osteoporoza ve şişmanlığa sebep olmaktadır.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder