banner181
banner210

Prof. Dr. Mehmet Oral: 'Aferez', zaman kazandıran bir tedavi yöntemi

26 Şubat 2012 Pazar 11:45
Bu haber 812 kez okundu

Prof. Dr. Mehmet Oral, organ yetmezliği ve enfeksiyona bağlı oluşan sepsis (toksin veya bakteri karışmasıyla oluşan kan zehirlenmesi) vakalarında aferezin zaman kazandıran bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi.        Ankara...

Prof. Dr. Mehmet Oral: 'Aferez', zaman kazandıran bir tedavi yöntemi
Prof. Dr. Mehmet Oral, organ yetmezliği ve enfeksiyona bağlı oluşan sepsis (toksin veya bakteri karışmasıyla oluşan kan zehirlenmesi) vakalarında aferezin zaman kazandıran bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi.

        Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Oral, Adana ve ilçelerindeki kamu ve özel hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde görevli doktor, sorumlu hemşire ve aferez ünitesi görevlilerine ‘Yoğun Bakımda Terapatik Aferez Uygulamaları’ konulu bir konferans verdi. Park Zirve Tesisleri’ndeki konferansta Prof. Dr. Oral, organ yetmezliği durumunda yapılacak tedavi yöntemlerini anlattı.

        Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dilek Özcengiz’in başkanlığını yaptığı oturumda konuşan Prof. Dr. Oral, “Aferez, Karaciğer yetmezliği, sepsis, yaşlılarda sıklıkla görülen ve bağışıklık sisteminde rol oynayan plazma hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu meydana gelen Multipl Myelom, ile Fokal Segmental Glomerülo Skleroz (Böbrek yetmezliği) olguları tedavilerinde zaman kazandırır. Bu sistemle hastalar septik şoktan kurtulur ve normal tedavilerine devam edilir. Yani bu yardımcı bir tedavi yöntemi diyebiliriz. Bu sistem moleküler ağırlığı albümine yakın veya albüminden küçük proteinlerin yol açtığı düşünülen hastalıklar için uygulanabilir.” dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder