banner181

İsveç Dışişleri Bakanı: Avusturya, Viyana Kuşatması travmasını geride bırakmalı

26 Şubat 2012 Pazar 11:41
Bu haber 2436 kez okundu

Avusturya'da yayımlanan Profil dergisine mülakat veren İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine destek vererek "Avusturya 1683 Türk kuşatması travmasını geride bırakmalı" dedi. Carl Bildt, Avusturyalıların...

İsveç Dışişleri Bakanı: Avusturya, Viyana Kuşatması travmasını geride bırakmalı
Avusturya'da yayımlanan Profil dergisine mülakat veren İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine destek vererek "Avusturya 1683 Türk kuşatması travmasını geride bırakmalı" dedi. Carl Bildt, Avusturyalıların kafasında 1683 tarihinin hala büyük bir rol oynadığını gördüğünü kaydederek, “Avrupa'nın gelecekte global alanda önemli bir oyuncu olabilmesi için Türkiye'nin tam üyeliğine acil ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

    "Türkiye gibi politik, ekonomik ve demografik olarak güçlü ülkelere ihtiyacımız var" diyen İsveç Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin AB üyeliğine toplumsal desteğin en düşük seviyede olduğu Avusturya'da önyargılara vurgu yaptı. 2. Viyana Kuşatması ve Kara Mustafa Paşa son Viyana eyalet seçimlerinde seçim malzemesi olmuş, aşırı sağ parti “Mustafa'ya taşı at, hediyeyi kap” karikatürleri hazırlamıştı.

    Avusturya'da aşırı sağ partiler yüzde 30 civarında oy oranına sahip ve kamuoyunda 2013 seçimlerinde birinci parti olarak çıkabileceği öngörülüyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder