banner181

Bir yıldır hortumla besleniyor: Bir kaşık çorba için trilyonlarım olsa verirdim

26 Şubat 2012 Pazar 11:36
Bu haber 590 kez okundu

Yaklaşık bir yıldır karnındaki hortumla besin ihtiyacını karşılayan Öznur Kızak, bir yudum suya, bir kaşık çorbaya hasret kaldığını söyledi. Kızak, “Bir lokma ekmek yemek istiyorum. Bu şekilde karnımdan beslenmek istemiyorum. Bir kaşık...

Bir yıldır hortumla besleniyor: Bir kaşık çorba için trilyonlarım olsa verirdim
Yaklaşık bir yıldır karnındaki hortumla besin ihtiyacını karşılayan Öznur Kızak, bir yudum suya, bir kaşık çorbaya hasret kaldığını söyledi. Kızak, “Bir lokma ekmek yemek istiyorum. Bu şekilde karnımdan beslenmek istemiyorum. Bir kaşık çorba için trilyonlarım olsa verirdim.” dedi.

Kocaeli’nde ikamet eden Öznur Kızak, rahatsızlığından ötürü gittiği hastanede yapılan incelemeler sonucunda özefagus (yemek borusu) kanserine yakalandığını öğrendi. Hastalığını öğrenmesinden sonraki 1,5 ay içinde 5 ameliyat geçirdi. Ameliyatlar sonrasında yoğun bakımda tutulduğu sırada kalbi duran Kızak, elektro şokla tekrar hayatta tutundu. Kızak’ın yoğun bakım sonrasında önce boğazı, ardından göbeği delindi. 2011 yılının Nisan ayında bu yana bu hastalıkla mücadele eden Kızak, anne-babası ve bir oğlu ile yaşıyor.

Öznur Kızak, Kartal Araştırma Hastanesi'nde her gün radyoterapi, haftanın bir günü ise kemoterapi görüyor. Eşinden boşandığı için babasının sigortasından faydalanan Kızak’ın hastane masraflarını karşılayacak gücü bulunmuyor. Aylık mamanın bir kısmını SGK’nın karşıladığını belirten Kızak, masraflar yüzünden babasının emekli maaşından geriye sadece 450 liranın kaldığını, hastane masraflarını karşılayacak güçlerinin kalmadığını dile getirdi. Anne-babasının kirada oturduğunu belirten Kızak, ailesinin geçinmekte zorluk çektiğinden yakındı.

Su dahil hiçbir yiyecek yiyemediğini kaydeden Kızak, aylardır karnına bağlanan hortumla beslendiğini söyledi. Annesinin mikserden geçirdiği yiyecekleri şırınga ile hortumdan midesine gönderdiklerini belirten Kızak, aylardır bir yudum suyun, bir parça ekmeğin, bir kaşık çorbanın tadına hasret kaldığını ifade etti. Kızak, “Ben artık mama ile beslenmek istemiyorum. Su bile içemiyorum. Suyu bile hortumla içebiliyorum. Bir kaşık çorba içebilmek için trilyonlarım olsa verirdim. Ama içemiyorum. Biraz yemek yiyebilsem iyileşeceğimi biliyorum. Tek istediğim bir an önce iyileşerek yemek yiyebilmek.” şeklinde konuştu.

Hastalık yüzünden 24 saat uykusuz kaldığını ifade eden Kızak, “ Uyuyamıyorum. ‘İnsan 24 saattir uyuyamaz mı?’ Uyuyamıyorum işte. Bir bakıyorsunuz çok iyi bir bakıyorsunuz çok kötü oluyorum. Artık iyileşmek istiyorum.” dedi.

Anne Gülbeyaz Kızak(56), kızının aylardır mama ile beslendiğini söyledi. Kızının ağızdan beslenemediğinden dolayı yiyecekleri mikserden geçirerek sıvı hale getirdiğini belirten anne Kızak, bu yiyecekleri şırınga ile verdiklerini söyledi. Anne, “Bisküvileri ve çeşitli yiyecekleri mikserden geçiriyorum o şekilde sıvı haline getirerek veriyoruz. Robotton çekip getiriyordum, ama artık istemiyor. Midesi kabul etmiyor. Ne yapacağımızı şaşırdık.” ifadesini kullandı. Kızlarına bakabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalıştıklarını anlatan Gülbeyaz Kızak, kızlarına takılacak silikon yemek borusu ile iyileşebilme ihtimalinin olduğunu söyledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder