banner181

Muhalif Kürt askerler, Meşal Temo Güçleri’ni kurdu

26 Şubat 2012 Pazar 11:15
Bu haber 1349 kez okundu

Suriye ordusundan ayrılan Kürt askerler, iki ay önce Kamışlı’da infaz edilen Geleceğin Hareketi Partisi’nin lideri Meşal Fazıl Temo'nun adını taşıyan bir birlik kurdu. Birlik, PKK ve Beşşar Esed'in askerlerine karşı mücadele edecek.        Baas...

Muhalif Kürt askerler, Meşal Temo Güçleri'ni kurdu
Suriye ordusundan ayrılan Kürt askerler, iki ay önce Kamışlı’da infaz edilen Geleceğin Hareketi Partisi’nin lideri Meşal Fazıl Temo'nun adını taşıyan bir birlik kurdu. Birlik, PKK ve Beşşar Esed'in askerlerine karşı mücadele edecek.

        Baas rejiminin insanlık dışı müdahalelerine karşı çıkarak ordudan ayrılan ve Meşal Fazıl Temo’nun arkadaşlarının da olduğu bir grup asker, Suriye’nin Kürt bölgesinde bir araya gelerek güç gösterisinde bulundu. Meşal Temo Güçleri adıyla Suriye ordusuna karşı birlik kuran askerler, Temo’nun yol arkadaşı Temo Serheng Ahmed Cubas komutasında hareket edecek.

Beşşar Esed askerleri ile bölgeye yerleştirilen PKK gibi güçlere karşı savaşacağı belirtilen Meşal Temo Güçleri, orduya karşı savaşıp, halkı koruyacağını belirten bir görüntüyü video paylaşım sitelerine yükledi. Görüntüde Suriye ordusundan ayrılan Serheng Ahmed Cubas, ordudan neden ayrıldıklarını anlatıyor, Suriye halkını korumak için yemin ettiklerini dile getiriyor. Cubas, besmele çektikten sonra, “Zulme uğrayanlar için savaşma iznini dinimiz veriyor. Hiç şüphe yok ki Allah bize yardımcı olacak. Biz bu bölgede Meşal Temo Güçleri olarak ilan ediyoruz ki halkı koruyacağız. Biz Beşşar Esed ve güçlerine uyarıyoruz. Onlar her yerde ve her zaman kimseden alamadığı darbeyi bizden görecektir.” diyor. Cubas'ın konuşması, yanındaki arkadaşlarının tekbirinden sonra bitiyor.

Kamışlı'da yaşayan Geleceğin Hareketi Partisi'nin lideri Meşal Fazıl Temo, düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü. Temo, Suriye muhalefetine verdiği destekle biliniyordu. Temo’nun öldürülmesinden bir ay sonra bölgeye yerleşen PKK ise bölgenin en büyük aşiret liderlerinden Abdullah Bedro’nun evini basmış Bedro'nun ağır yaralanmış, 3 oğlunun ise öldürülmüştü. Saldırı sırasında PKK'nın üst düzey yöneticisi 'Xebat Derik' kod adlı Mahmut Muhammed ölmüştü.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder