banner181
banner210

Keçiören Belediyesi engellilerin önündeki engelleri kaldırıyor

26 Şubat 2012 Pazar 11:10
Bu haber 430 kez okundu

Ankara'nın Keçiören Belediyesi, hayata geçirdiği projelerle ve yürüttüğü faaliyetlerle engellilerin hayatını kolaylaştırıyor. Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için binalarda asansör ve bina girişlerinde engelli rampalarını zorunlu...

Keçiören Belediyesi engellilerin önündeki engelleri kaldırıyor
Ankara'nın Keçiören Belediyesi, hayata geçirdiği projelerle ve yürüttüğü faaliyetlerle engellilerin hayatını kolaylaştırıyor. Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için binalarda asansör ve bina girişlerinde engelli rampalarını zorunlu kılan Keçiören Belediyesi, "Engelsiz Kent Meydanı" ile de engelli vatandaşların belediyeye kolayca ulaşmasını sağlıyor.

        Engellilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik proje sayesinde belediye çevresi ve önü tüm engelli vatandaşların herhangi bir yardıma ihtiyaç duymaksızın kullanabileceği bir alan haline dönüştürüldü. Engelli vatandaşlar hissedilebilir yüzey ve iz yollar, ayrıca tekerlekli sandalyeler için rampaların bulunduğu bu alan sayesinde belediye ile ilgili her türlü işlemlere doğrudan ve destek almadan ulaşabiliyor. Çalışmalarını TSE standartlarına uygun şekilde yürüten Keçiören Belediyesi, aynı çalışma kapsamında Ankara'da ilk defa olarak kaldırımları tümüyle engelli vatandaşların kullanımına uygun tarzda düzenlemeler yaptı.
        
        Keçiören Belediyesi, hayata geçirdiği projeleriyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Ulaşılabilirlik Kalite Teşvik Ödülü'ne layık görüldü. Keçiören Belediyesi, engellilere yönelik iş imkanı sağlama amacıyla da Engelli İstihdamına Destek Birimi oluşturdu. Bu birim, işverenlerle engelli vatandaşları buluşturuyor. İş yerlerinin, engellilerin çalışmasına uygunluğunu kontrol eden birim, aynı zamanda engellilerin işveren ve çalışma arkadaşları ile olası problemlerine çözüm önerileri getirerek uyum sürecini de hızlandırıyor.
        
        Ayrıca Ankara Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM) ile örnek bir projeye imza atan Keçiören Belediyesi, "Özel Eğitim Sınıflarının Standardizasyonu" kapsamında Hacı Mustafa Tarman İlköğretim Okulu'nda özel bir sınıf dizayn etti. Engellilerle ilgili çalışmalarını diğer kurumlarla işbirliğine girişerek daha geniş bir alana taşıyan Keçiören Belediyesi, Keçiören Halk Eğitim Merkezi ile lise veya ön lisans mezunu engelliler için yoğunlaştırılmış OMSS kursları düzenliyor.

        2011 yılında Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile işbirliğine girişerek gerçekleştirdiği bilek güreşi ve halter Türkiye şampiyonalarına ev sahipliği yapan Keçiören Belediyesi, bu yıl da Bedensel Engelliler Tenis Türkiye Şampiyonası'nın gerçekleşmesine katkı sağladı. Engellilerin sosyal yaşamlarını zenginleştirmek ve daha fazla renklendirmek için birçok sosyal faaliyette bulunan Keçiören Belediyesi, aynı zamanda engelli ailelerinin tanışıp kaynaşmaları ve sorunlara ortak çözüm önerilerinde bulunmalarını sağlamak amacıyla belli aralıklarla geziler de düzenliyor.

        Keçiören Belediyesi, engelli çocukların hayatlarını kolaylaştıracak, onların diğer çocuklarla aynı imkanlara sahip olduğunu hissettirecek "Engelsiz Park" projesini de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Özel eğitime muhtaç çocukların eğitiminde, dünyayı algılamalarında, problem çözme yeteneklerinin gelişmesinde, deneyim ve becerilerinin artmasında rol oynayacak park projesi, bu yıl tamamlanacak. Engelli ve engeli olmayan çocukların birlikte oyun oynamalarına ve çocukların psikomotor becerilerinin gelişimine katkı sağlayacak park, engelli çocukların diğer çocuklarla birlikte hayal gücünü geliştirmelerine de imkan tanıyacak.

        Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, engelli vatandaşların, yaşamın her alanında aktif bir şekilde var olmalarını sağlamak ve bunun için şartları yeniden düzenlemek gerektiğini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: "Bütün çabamız, halkımızın daha rahat ve huzur içinde yaşayacağı bir Keçiören oluşturmaktır. Bunu gerçekleştirirken engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı zorlukları gözetmek mutlak görevimizdir. Hiçbir engelin soruna dönüşemeyeceği bir dünya hayal değildir."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder