banner181

Nazlı Ilıcak: AK Parti-cemaat kavgasını ısrarla körükleyenler var

26 Şubat 2012 Pazar 11:06
Bu haber 420 kez okundu

Gazeteci yazar Nazlı Ilıcak, AK Parti ile cemaat arasında çatışma isteyenlerin bunu ısrarla körüklediğine dikkat çekti. Ilıcak, bilinçli olmak gerektiğini kaydetti.         Nazlı Ilıcak, NT Bursa Mağazası...

Nazlı Ilıcak: AK Parti-cemaat kavgasını ısrarla körükleyenler var
Gazeteci yazar Nazlı Ilıcak, AK Parti ile cemaat arasında çatışma isteyenlerin bunu ısrarla körüklediğine dikkat çekti. Ilıcak, bilinçli olmak gerektiğini kaydetti.

        Nazlı Ilıcak, NT Bursa Mağazası tarafından Elegans Salonları’nda düzenlenen konferansta okurlarıyla buluştu. “Her Taşın Altında 'The Cemaat' mi Var?” isimli kitabını anlatan yazar, soruları cevapladı ve kitaplarını imzaladı. Konferansa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı. Kitapta, Ergenekon davası, poliste cemaatçi iddiaları, Hrant Dink cinayeti, Nedim Şener’in cemaatçi polisleri suçlaması gibi bir çok konuyu işlediğini ifade eden Ilıcak, tartışma konusu MİT ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Belki Fidan’ı hedef almakla savcı yanlış yapmış olabilir ama buradan yola çıkarak iki yanlış bir doğru etmez diyorum. Ergenekon’da mücadele etmiş polislerin bu şekilde görevden alınması, savcının hakkında tahkikat açılması, atanmışlarla sözde seçilmişler karşı karşıya gibi gösterilmesi, bir takım yanlış kavramlarla ortaya çıkılması ve MİT’in alt kademesi. Sadece bir fidanla bahar gelmez diyorum. 28 Şubat’ta MİT’in nasıl insanları, cemaati fişlediğini, madem böyle şüpheler var, bir takım dosyalar var, ben bunların mutlaka soruşturulacağına inanıyorum. Başbakan da izin verecektir bakın göreceksiniz. Kendisinden bir dosya ile izin istendiğinde bu izni verecektir.”


        “DOSYALARIN AÇILMASI LAZIM”

        28 Şubat süreciyle ilgili yargılanmaların başlaması gerektiğinin altını çizen Ilıcak, şöyle devam etti: “Sadece 27 Nisan e-muhtırayı yargılarsanız bu çok hafif olur. Ya da İrtica ile Mücadele Eylem Planı'ndan dolayı sadece İlker Başbuğ’u yargılarsanız. Aslında 28 Şubat'ta bu psikolojik harekatı bence başarıyla gerçekleştirdiler. Biliyorsunuz mahşerin 5 atlısı vardı o dönemde. Hepsi birlikte hareket ettiler. Tabi ki dosyaların açılması lazım.”


        “CEMAATİN SİYASETLE HİÇBİR ALAKASI YOK”

        AK Parti ile cemaat arasında farklı bir beraberlik olduğunu vurgulayan Nazlı Ilıcak, ikisi arasında kavga olduğu iddialarına tepki gösterdi. Ilıcak, “Netice itibariyle ben bu cemaatin ya da gönüllüler hareketinin siyasetle hiçbir amacı olmadığının bilincindeyim. Ama bunu böyle göstermek istiyorlar. Gönüllüler hareketi ne istiyor? Okullar açılsın, dindarların önüne bir engel konmasın, başarılı insanlar dindar da olsa ayrımcılığa tabi tutulmasın. AK Parti de bunu istiyor. Bütün dünyaya, batıya açık bir hareket. AK Parti de bu çizgide. Çok örtüşen taraflar var. Refah Partisi ile daha zor örtüşen yan vardı. Karşılıklı bir sevgi saygı da olduğuna inanıyorum. Maalesef bu MİT olayı ile birlikte bu iddiayı seslendirenler baya bir mesafe kazandı.” dedi.

    
        HOCAEFENDİ NE ZAMAN DÖNECEK?

        Ilıcak, “Fethullah Gülen Hocaefendi ne zaman dönecek?” şeklindeki bir soruyu şöyle cevapladı: ”Büyük bir arzu var biliyorum ama Türkiye’de sular bir türlü durulmadı. Orada bile çok üzülüyor Gülen Hocaefendi. Her şey onun etrafında dönüyor görüyorsunuz. Yani inanılır gibi değil. Yurt dışında bir odanın içinde bütün vaktini geçirmiş olmasına rağmen, tabiî ki ziyaret eden insanlar var ama sanki bir örgüt lideriymiş gibi her türlü taşın altında onlar olduğu ileri sürülüyor. Buraya gelse daha büyük provokasyonlar olabilir, bundan da çekiniyor. Sonra hizmet aksamadan yürüyor. Bunu da gördüğünü düşünüyorum. Biraz da seni uzaktan sevmek gibi, hizmet de aksamadan yürüdüğü için bence orada mutlaka bir fayda gördüğü için orada kalıyordur diye düşünüyorum.”

        Konferansın sonunda NT Bursa Mağaza Müdürü Mehmet Can, Nazlı Ilıcak’a çiçek takdim etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder