banner181

Cemil Çiçek: Dünyada medeniyetler değil barbarlıklar arasında çatışma var

26 Şubat 2012 Pazar 10:56
Bu haber 363 kez okundu

G-20 Parlamento Başkanları 3. İstişare Toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gelen TBMM Başkanı Cemil Çiçek burada Türk basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamanın başında katıldığı...

Cemil Çiçek: Dünyada medeniyetler değil barbarlıklar arasında çatışma var
G-20 Parlamento Başkanları 3. İstişare Toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gelen TBMM Başkanı Cemil Çiçek burada Türk basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamanın başında katıldığı G-20 Parlamento Başkanları 3. İstişare Toplantısı hakkında bilgi veren Çiçek, bu toplantının daha önce Kanada ve Kore’de yapıldığını, gündemdeki konuların herkesi ilgilendiren konular olduğunu söyledi. Tartışılan konulardan birisinin de kültürlerarası diyalog olduğunu belirten Çiçek, “Dünyada Medeniyetler çatışması vs. adı altında belli bir süreden beri bir tartışma yaşanmaktadır. Burada ifade edilen şekliyle şunu söyleyebiliriz ki dünyada medeniyetler arasında değil barbarlıklar arasında bir çatışma vardır.” dedi.

    Kültürler ve medeniyetlerin birbirleriyle diyalog içerisinde olduğunu ve bunun geçmişte de böyle olduğunu vurgulayan Çiçek günümüz dünyasında doğru olanın “çatışma kültürünü egemen kılmak değil uzlaşmayı, dayanışmayı, diyaloğu ve işbirliğini öne çıkarmak olduğunu” ifade etti. Türkiye’nin medeniyetler ittifakında İspanya ile beraber dünya ölçeğinde bir sorumluluk taşıdığını ifade eden Çiçek “Türkiye bunu bihakkın yerine getiriyor. Çok da başarılı bir şekilde yerine getiriyor” diye konuştu.

    EKONOMİK KRİZ, GELİŞMEKTE OLAN DEĞİL GELİŞMİŞ ÜLKELERDE ORTAYA ÇIKTI
    Açıklamasında birçok ülkeyi tesiri altına alan mali krizin ekonomiler üzerindeki etkisine değinen Çiçek, 2008’de ortaya çıkan ve günümüze kadar tesirleri devam eden bu krizin gelişmekte olan değil gelişmiş ülkelerde ortaya çıktığını vurguladı. Toplantıda ekonomik kriz ile ilgili çok önemli konulara temas edildiğine ve her ülkenin kendi tecrübesini ortaya koymaya çalıştığına işaret eden TBMM Başkanı, şöyle devam etti: “Ama şunu görüyoruz Türkiye bu krizden en az etkilenen ülkedir. Bununda en önemli sebeplerinden bir tanesi sağlıklı bir bankacılık sektörünün bulunmasıdır. İkincisi orta vadeli bir program Türkiye’de hayata geçirildi. Üçüncüsü de enerji fiyatları. Sürdürülebilir bir kalkınma bakımından enerji fevkalade önemlidir. Özellikle bizim gibi ülkeler yani büyük ölçüde dışa bağımlı ülkeler açısından fiyatlardaki her yükseliş kaynakların önemli bir kısmını alıp götürmektedir. Dolayısıyla bir kısım ülkeler için bir ilave kaynak gibi gözüken enerji fiyatlarındaki artışlar o enerjiye sahip olmayan geniş bir insan kütlesi ve ülkeler açısından maalesef bu süreci olumsuz yönde etkileyen bir husustur”

    Çiçek ayrıca gün içinde gerçekleştirdiği ikili temaslar hakkında bilgi verdi ve bu temaslarına fırsat buldukça devam edeceğini belirtti.
    
    Avrupa’daki İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığının ekonomi üzerindeki etkisinin sorulması üzerine, en fazla üzerinde durulması gereken birkaç konu olduğunu ve bunlardan bir tanesinin de ırkçılık olduğuna dikkat çeken Meclis Başkanı, “Maalesef Avrupa’da ırkçılık her geçen gün yükselmekte ve bu tezi benimsemiş partilerin de oylarına bir artış gözlemlenmektedir. İslam karşıtlığının giderek yaygınlaşmış olması bunlar tabiatıyla diyalogu engelleyen, zehirleyen faktörlerdir” dedi.

    Özellikle Euro bölgesinde Neonazi hareketlerinin, ırkçılığın ve radikalizmin geliştiği ülkelerde yaşanan bir kısım sosyal sorunların olduğuna dikkat çeken Çiçek, “İşsizlik var, göç var, uyuşturucu vs gibi hususlar var. Bunları büyük ölçüde dışardan gelen insanlara yüklemektedirler. Bunların önemli bir kısmı da üçüncü dünya ülkelerinden geliyor, az gelişmiş ülkelerden geliyor, bunların bir bölümü de Müslüman. Dolayısıyla işin kolaycılığına kaçıyorlar. Her türlü problemin kaynağı olarak da bu kesimleri görüyor, bunun üzerinden politika üretiyorlar, bunu seçmen nezdinde de kazanımını görünce bu politikayı sürdürüyorlar bu önemli bir faktör” diye konuştu.

    Çiçek, “Olayı bir de bizim açımızdan değerlendirmemiz gerekir. Bir kısım ülkelerdeki terör eylemleri İslam adına yapılıyor gibi gözüküyor. Halbuki dinimizin bir barış dini olduğunu hepimiz biliyoruz. Türkiye olarak. Bizim dinimizde kan dökmek, kin kusma yoktur. Barış dinidir esenlik dinidir bizim dinimiz.” şeklinde ekledi.

    Almanya’da Başbakan Merkel’in himayesinde yapılan anma törenini değerlendiren Çiçek, “Bu bir başlangıçtır, önemlidir. Ama tek bir faaliyette, kınama deklarasyonuyla veya bir söylemle bu mesele geçiştirilecek gibi değil. Bu üzüntünün ifade edilmesi insani açıdan önemli ama çok köklü tedbirlerin alınması gerekir” diye kaydetti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder