banner181

Ukrayna “lüks” hayatta Avrupa üçüncüsü

26 Şubat 2012 Pazar 00:58
Bu haber 633 kez okundu

Asgari ücretin yaklaşık 100 dolar olduğu Ukrayna’da mali krize rağmen lüks tüketim hız kesmedi. Avrupa’daki lüks araba satışında, Almanya ve Rusya’nın ardından üçüncü sırada yer Ukrayna’da kriz yıllarına rağmen satılan arabaların...

Ukrayna 'lüks” hayatta Avrupa üçüncüsü
Asgari ücretin yaklaşık 100 dolar olduğu Ukrayna’da mali krize rağmen lüks tüketim hız kesmedi.

Avrupa’daki lüks araba satışında, Almanya ve Rusya’nın ardından üçüncü sırada yer Ukrayna’da kriz yıllarına rağmen satılan arabaların yüzde 25’i cip sınıfından.

Araba satış salonlarına giden Ukraynalılar, küçük hacimli ekonomik motorlu otomobiller yerine, servisi pahalı ve “petrol oburu” cip ve SUV sınıfı arabaları daha çok tercih ediyor.

Söz konusu tüketici eğilimini, Otomobil İthalatçıları Derneği Başkanı Oleg Nazarenko; “Satılan 4 x 4 sınıfı araba sayısı geçen yıl 52 bin adet olarak gerçekleşti. Bu sayı bir sene öncekine göre yüzde 34 artış kaydetti. Bu rakamlara göre satılan arazi araçlarının oranı bütün otomobil satışlarına kıyaslandığında yüzde 24’ü bulmuş durumda. Arazi aracına talebin artmasında birinci faktör mantalite. Halk hala, ‘önemli adamların büyük abrası olmalı’ yargısına sahip. Diğer faktörler ise yolların kalitesizliği ve ilklim şartları” şeklinde değerlendirdi.

Kıyaslanması açısından verilen bilgiye göre, Avrupa’da arazi otomobillerinin bütün araç satışları içindeki payı yüzde 10 civarında.

Ayrıca, Ukrayna’da satılan her 13’üncü binek otomobilin fiyatı 35 bin euronun üzerinde olması da bu sektörün durumunu anlamada önemli bir detay olarak dikkat çekiyor.

Bununla birlikte; Ukrayna’da geçtiğimiz yıl içerisinde; Rolls-Royce, Maybach, Bentley gibi “Premium” sınıfından 26 araç satıldı. Genellikle özel imalat olan bu otomobilleri satışı da bir önceki seneye göre yüzde 50 arttığı bildirildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder