banner181

Sürmene'de kurtuluş coşkusu

25 Şubat 2012 Cumartesi 12:42
Bu haber 2047 kez okundu

Trabzon'un Sürmene ilçesinde, işgalden kurtuluşun 94. yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı. Belediye Parkı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması ile başlayan törenler, Kaymakamlık makamında İlçe Kaymakamı Mustafa...

Sürmene'de kurtuluş coşkusu
Trabzon'un Sürmene ilçesinde, işgalden kurtuluşun 94. yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

Belediye Parkı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması ile başlayan törenler, Kaymakamlık makamında İlçe Kaymakamı Mustafa Özarslan’ın tebrikleri kabul etmesi ve İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Naci Akdemir’e yapılan şükran ziyaretleriyle devam etti. Temsili kurtuluş günününün canlandırıldığı bölümler, Sürmene halkı tarafından dikkatle izlendi. Sürmene Kaymakamı Mustafa Özarslan beraberinde Belediye Başkanı Fikri Usta, ve İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Naci Akdemirle birlikte ilçe halkının ve törene katılan öğrencilerin kurtuluş gününü kutladı.
Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Belediye Başkanı Fikri Usta yaptı. 25 Şubat 1918 günü Sürmene’nin düşman işgalinden kurtarıldığını belirten Usta, "Çok sıkıntılar, zorluklar çekildi, çok şehitler verildi, fedakarlılar yapıldı ama asla vatan terk edilmedi. Ve akabinde İlçemiz düşmandan temizlendi. Bu bizlere verilen bir emanettir. Sizlerde bu emanete sahip çıkın." dedi. Ülkenin geleceğinin gençliğin elinde olduğuna vurgu yapan Usta, "Bunun kıymetini iyi bilin. Sizleri tuzaklara çekmek isteyenlere fırsat vermeyin. Unutmayın ki, ‘Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” diyerek sözlerini tamamladı. Geniş katılımın olduğu tören, öğrencilerin şiirlerini okuması, ödül töreni, halk oyunları gösterisi ve resmigeçitle son buldu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder