banner181

Güzelkaya: Hocalı katliamı her canlının kanını donduracak bir trajedi

24 Şubat 2012 Cuma 19:16
Bu haber 516 kez okundu

Iğdır Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kamber Güzelkaya, Hocalı'da yapılan katliamın dünyada yaşayan her canlının kanını donduracak trajik bir hadise olduğunu söyledi. Güzelkaya, katliama ve vahşete sessiz kalınmasının kabul...

Güzelkaya: Hocalı katliamı her canlının kanını donduracak bir trajedi
Iğdır Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kamber Güzelkaya, Hocalı'da yapılan katliamın dünyada yaşayan her canlının kanını donduracak trajik bir hadise olduğunu söyledi. Güzelkaya, katliama ve vahşete sessiz kalınmasının kabul edilemeyeceğini belirtti.
    
        Kamber Güzelkaya, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, 26 Şubat 1992 gününün Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olduğunu vurgaladı. Güzelkaya, bu günün aynı zamanda insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla 'kapkara bir sayfa' olduğunu ifade etti.

        Dünyadaki savaş tarihlerine bakıldığında en kanlı savaşlarda bile çocuklar, yaşlılar ve kadınlara dokunulmadığını savunan Güzelkaya, “Hocalıda, resmi verilere göre, 613 kişi hunharca katledilmiş; bunlardan 83 çocuk, 106 kadın acımasız yöntemlerle işkence yapılarak öldürülmüştür. Ayrıca, 487 kişi ağır yaralanmış ve bin 275 kişi ise rehin alınmış, geri kalan nüfus da bin bir zorlukla canını kurtarmıştır. Ermeni caniler, şehitlerimizi acımasızca, gözlerini oyarak, kafataslarının derisini soyarak ve vücutlarının farklı organlarını keserek öldürmüştür. Küçücük çocukların gözleri oyulmuş, hamile kadınların karınları yırtılmış ve insanlarımız diri diri toprağa gömülmüştür. Hatta şehitlerin birçoğunun cesetleri yakılmıştır. Hocalı'da Ermeniler tarafından acımasızca yapılan katliamın 20. yıldönümünde şehitleri rahmetle anıyoruz." dedi.

        Güzelkaya şöyle devam etti: "Buradan gerçekleri görmek istemeyen dünya kamuoyuna seslenmek istiyoruz.
1. Dünya savaşında Osmanlı Devletinin haklı olarak almış olduğu tehcir kararını, özünden saptırarak sözde Ermeni soykırımı yapılmış gibi gösterme cesaretini bulan devletler, Ermenilerin 1992 gibi çok yakın bir geçmişte Karabağ'da yaptıkları vahşetleri, soykırımları neden görmüyorsunuz? Neden tarihi gerçekleri saptırarak vatan savunmasını yapan milletimize soykırımcı yakıştırmasını yapıp, utanmadan parlamentolarınıza taşıyarak siyasi kararlar çıkartıyorsunuz? Neden Hocalı’da yapılan vahşeti Azerbaycan Türküne karşı yapılan bir soykırım olarak tanımıyorsunuz?" diye sordu.

        Güzelkaya, Iğdır’daki sivil toplum örgütlerinin Hocalı katliamın yıl dönümü nedeniyle, 26 Şubat Pazar günü bir yürüyüş düzenleyerek, tepkilerini dile getireceklerini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder