banner181

Anadolu kültürü ve modern Avrupa paneli düzenlendi

24 Şubat 2012 Cuma 18:21
Bu haber 607 kez okundu

Adıyaman Üniversitesi'nde 'Anadolu Kültürü ve Modern Avrupa' konulu panel düzenlendi. Arkeolog Araştırmacı ve Yazar Nezih Başgelen, panelde 'İlk Bulunuşundan Bugüne Nemrut Dağı: Araştırmalar, Kazılar, ve Koruma Sorunları' başlıklı...

Anadolu kültürü ve modern Avrupa paneli düzenlendi
Adıyaman Üniversitesi'nde 'Anadolu Kültürü ve Modern Avrupa' konulu panel düzenlendi. Arkeolog Araştırmacı ve Yazar Nezih Başgelen, panelde 'İlk Bulunuşundan Bugüne Nemrut Dağı: Araştırmalar, Kazılar, ve Koruma Sorunları' başlıklı konuşma yaptı.

        Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu Projesi kapsamında, İtalya, Macaristan ve Adıyaman Üniversitesi'nin partner olduğu 'Dünyada Nemrut, Nemrut’ta Dünya' projesi kapsamında bir panel düzenlendi.
Adıyaman Üniversitesi Mustafa Vehbi Koç Konferans Salonu’nda düzenlenen panelin konuşmacısı Arkeolog Araştırmacı-Yazar Nezih Başgelen, keşfedildiği tarihten günümüze kadar geçen sürede Nemrut Dağı'nda yapılan araştırmalar, kazılar, tarihi eserlerin korunma sorunları hakkında bilgi verdi, bölgeyle ilgili yapmış olduğu araştırmaların sonuçlarını paylaştı.

        Vali Yardımcısı Yakup Güney, İl Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, dernek üyeleri ile çok sayıda öğrencinin katıldığı panelde Arkeolog, Araştırmacı-Yazar Nezih Başgelen, Nemrut Dağı’nın dünyada eşi benzeri olmayan bir miras olduğunu belirterek, bu tarihin eserin mutlaka korunması gerektiğine dikkat çekti. Başgelen, Türkiye’de artık tarihi eserlerin yurt dışına kaçırılmasının önüne geçilmesi için çok ciddi bir kontrol olduğunu belirterek, “1960’lı yıllarda maalesef Türkiye’den birçok tarihi eser yurt dışına kaçırıldı. Antiokhos’un başı gümrükte yakalanmıştı. Ancak bugün bu sıkıntılar yaşanmıyor, ülkemizdeki tarihi eserlere daha iyi sahip çıkılıyor. Bu kapsamda Nemrut da daha iyi korunmaya başlandı. Eskinin hatalarından da ders alınarak bu tarihi mirasa sahip çıkılmalı. Heykellerin tahrip olmaması için çalışmalar yapılmalı.” dedi.

        Başgelen, Nemrut’un tanıtılmasının ve bunun sonucunda gelecek turist ile Adıyaman’ın bir çekim merkezi haline gelebileceğini, istihdamın artacağını kaydederek sözlerine şöyle devam etti: "Nemrut göz ardı edilmeyecek bir hazinedir. Eğer bu hazineden iyi faydalanılırsa, tanıtımı yapılırsa, bugünlerde 100 bine yakın olan turist sayısı 1 milyonu geçerse Adıyaman’a da büyük bir getirisi olur. İnanılmaz bir çekim merkezi olan Nemrut, dünyanın her yerinden turist getirir. Kentte istihdam artar.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder