banner181
banner210

Gökdere Köprü Barajı patladı kayıp işçiler aranıyor

24 Şubat 2012 Cuma 18:13
Bu haber 1718 kez okundu

Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Ergenuşağı köyü mevkiindeki Gökdere Köprü Barajı'nın dipsavak derivasyon tüneli kapağı patladı. Olayın ardından ölü ve kayıp sayısı hakkında çelişkili bilgiler geliyor. Vali Hüseyin Avni Coş,...

Gökdere Köprü Barajı patladı kayıp işçiler aranıyor
Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Ergenuşağı köyü mevkiindeki Gökdere Köprü Barajı'nın dipsavak derivasyon tüneli kapağı patladı. Olayın ardından ölü ve kayıp sayısı hakkında çelişkili bilgiler geliyor.

Vali Hüseyin Avni Coş, kapağın patlaması sonucu kaybolan 3 işçiden 2'sinin bulunduğunu, 1 işçiyi bulmak için arama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Baraj bölgesinde bulunan işçiler ise 3 işçinin öldüğü, 15 çalışanın kayıp olduğu yönünde açıklamalar yaptı. Bazı işçiler olay yerinden 3–4 ambulansın Kozan'a hareket ettiğini gördüklerini dile getirdi. Kepçe operatörleri Eyüp Altıntaş ve Durmuş Yalçın, işçilerden Selahattin Aral, Erdal Demirelli, Veli Damaksız, Erkan Yiğen, Necmettin Karayiğit, Mehmet Yılmaz, Latif Değirmenci, Cumali Değirmenci ve Hasan Polat'ın kaybolduğu bildirildi. Kayıp yakınları ise baraj inşaatına gelerek meraklı bir bekleyiş içine girdi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kayıp olan 3 kişiden 2'sinin yaralı olarak bulunduğunu söyledi. Valilikte kriz masası oluşturulduğunu belirten Vali Coş, gelişmelerin anı anına takip edildiğini anlattı. Gökdere Köprü Barajı'nda 9 Şubat 2012 tarihi itibariyle su tutulmaya başlandığını ifade eden Coş, barajda 90 milyon metre küp civarında su toplandığını belirterek, "Barajdaki bir arıza sebebiyle kapağın kopması sonucu saniyede 1 metreküp civarında suyun boşalması durumu ortaya çıktı. Boşalan su sebebiyle ilk etapta baraj çalışanlarından 3 kişi kayıptı. Son aldığımız müjdeli bir haberle 2 baraj çalışanı yaralı bir şekilde bulundu. Onların tahliyesi ve tedavisi için ambulans helikopter olay yerine intikal ettirildi. Acil afet ekiplerimiz, sağlık personelimiz, iş makineleri, DSİ, Orman Bölge ve İl Özel İdare görevlileri baraj bölgesine sevk edildi." dedi.
Coş, baraj sularından etkilenebilecek 5 köyde vatandaşların uyarıldığını vurguladı. Barajdaki 90 milyon metre küp suyun tamamının boşalması gerektiğine dikkat çeken Vali Coş, "İlk kriz merkezi bunun için çalışıyor. Suyun altta bulunan Yedigöze Barajı'na nakli sağlanacak. Bunun için de gerekli planlamalar yapıldı. Yedigöze Barajı 129 milyon metreküp suyu alacak rezervi söz konusu. Orada tutacağız. Herhangi bir sıkıntı görülmüyor. Gerekli tedbirleri aldık." şeklinde konuştu.

HELİKOPTER HAVADAN ARAMA YAPIYOR

Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili de Gökdere Köprü Barajı'nın dipsavak derivasyon tünelinde kapağın patlamasının ardından gerekli çalışmaların anında yapıldığını söyledi. Kayıpların bulunması için helikopter görevlendirildiğini belirten Sevgili, patlamanın ardından Adana Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden arama kurtarma ekipleri ile sualtı polislerinin ilçede çalışmalara başladığını anlattı. Şantiyeye giden yolu ulaşıma açmak için inşaat makinelerinin yeni bir yol yaptığını ifade eden Sevgili, yaralı işçilerin olması ihtimaline karşı gerekli sağlık tedbirlerinin alındığını ve sağlık ekiplerinin alarma geçirildiğini kaydetti. Kaymakam Sevgili, bölgede kayıp arama çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder