banner181

Türkiye, NATO üssünde Kur’an-ı Kerim yakılmasını kınadı

24 Şubat 2012 Cuma 17:55
Bu haber 1657 kez okundu

Türkiye, bazı ISAF unsurlarının Afganistan’daki Bagram Üssü’nde Kur’an-ı Kerim’i yakmalarını büyük bir tepki ve üzüntüyle karşıladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu yanlışı şiddetle kınıyoruz. Kur’an-ı...

Türkiye, NATO üssünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını kınadı
Türkiye, bazı ISAF unsurlarının Afganistan’daki Bagram Üssü’nde Kur’an-ı Kerim’i yakmalarını büyük bir tepki ve üzüntüyle karşıladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu yanlışı şiddetle kınıyoruz. Kur’an-ı Kerim’in böyle bir muameleye tabi tutulması, uluslararası kamuoyunun tamamını rahatsız etmiş ve vicdanları yaralamıştır." denildi.

Açıklamada, 22 Şubat 2012 tarihinde Türkiye'yi ziayret eden Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı James Stavridis’e de bu tepkinin iletildiği belirtildi.

Benzer olayların tekrarlanmaması için NATO içinde gerekli uyarıların yapıldğı ve ISAF Harekâtı Komutanı Orgeneral John Allen'ın da olay sebebiyle özür dilediği hatırlatılan açıklamada, "Ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama’nın da bilahare bu olay nedeniyle Afganistan halkından özür dilemiş olmasını ABD’nin sözkonusu olaya hassasiyetle yaklaştığını gösteren bir gelişme olarak görüyoruz. Ülkemiz bu konunun takipçisi olmaya devam edecek ve benzeri hadiselerin tekrarlanmaması için gerekli telkin ve ikazlarda bulunmayı sürdürecektir." ifadelerine yer verildi.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder