banner181
banner210

Rektör Yılmaz: Üniversitemiz Iğdır'da büyük bir boşluğu doldurdu

24 Şubat 2012 Cuma 17:53
Bu haber 750 kez okundu

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, üniversitenin konuk evinde basın mensupları ile buluşarak, üniversitenin geldiği noktayı anlattı. Üniversitenin Iğdır’da büyük bir boşluğu doldurduğunu belirten Prof. Dr....

Rektör Yılmaz: Üniversitemiz Iğdır'da büyük bir boşluğu doldurdu
Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, üniversitenin konuk evinde basın mensupları ile buluşarak, üniversitenin geldiği noktayı anlattı. Üniversitenin Iğdır’da büyük bir boşluğu doldurduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, üniversitelerin önemli kurumlar olduğu herkes tarafından bilindiğini söyledi.

Iğdır Üniversitesi’nin de kurulurken birçok sorunla karşılaştığının anlatan Yılmaz, kendilerinin sıfır sorun için mücadele ettiklerini kaydetti. Yılmaz, şöyle devam etti: “Iğdır’da üniversite öğrencilerimizin eksiği olan barınma ve ulaşım sorunları var. Bizler yeni bölümler açıyoruz. Fen Edebiyat Fakültemizi açıyoruz. Mevcut 3 bina yakın öğrencimizin yanında açacağımız fakültelere alacağımız öğrencilerin barın ve ulaşım sorunlarının Iğdırlılar tarafından çözülmesi gerekir. Eğitim öğretim yılının başladığı günlerde 150 öğrencimiz şahsıma başvurarak ‘Ev bulamadıklarını, Iğdırlıların kendilerin kiralık ev vermediklerini’ söylediler. Bu sorunun çözülmesi durumunda üniversitemizin sorunların arasında bulunan öğrenci sorunları aşılmış olacaktır.”

Rektör Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, inşaatı yeni biten üniversite birimlerinin tek tek hizmete açıldığına dikkat çekerek, "Konuk evini hizmete açtık, öğretim görevlilerimiz, misafirlerimiz burada barınabilecekler. Toplantı salonumuzda toplantılarımız yapılacak, lokalimiz, yemekhanemiz personel ve öğrencilerimize hizmet verecektir. Ancak resmi açılışı nisan veya mayıs ayında Soykırım Anıtı’nın önünde yapılan Kredi Yurtlar Kurumu’na ait olan yurtlar ve havalananı ile birlikte yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

        Suveren Kampüsü'nün aşama aşama hizmete gireceğini belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Kampüsümüz üç aşamadan oluşmaktadır. Rektörlük ana bina, alt yapı, merkezi derslikler, rektörlük ana bina bu yıl, alt yapı seneye ve merkezi derslikler daha sonraki aşamada hizmete girecektir.” ifadelerini kullandı.

        Öğretim elemanı bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz, ”Fen Edebiyat Fakültesi açıyoruz bazı hocalarımızı Nahçıvan Üniversitesi’nden temin ediyoruz. YÖK’ten fakülte talebinde bulunduğumuzda YÖK Fakülte için izin veriyor. İzin resmi gazetede yayınlandıktan sonra her şey bitmiyor. Bir de öğretim elemanı kadrosu oluşturmanız gerekir. Ondan sonraki aşamada öğretim kadrosu oluşturma en zor aşamadır. Bizde elimizden geldiğince mücadele edip Iğdır Üniversitesinin kadrosunu oluşturma mücadelesini veriyoruz.” diye konuştu.

    Gazetecilere daha sonra inşaatı yeni biten konukevini gezdiren Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, konuk evinin 8 suit odası, 2 engelli odası ve 34 çift kişilik odası olduğunu belirtti.
    
    Toplantıya, Iğdır Üniversitesi Rektörü İbrahim Hakkı Yılmaz’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr Vahdettin Çiftçi, Rektör Yardımcısı Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr İbrahim Etem Güler, Rektör Yardımcısı Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurhan Akyüz ve idari personel de katıldı. Rektör Yılmaz, konuk evinin önünde gazetecilerle hatıra fotoğrafı da çektirdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder