banner181
banner210

Sabancı'dan 4+4+4 açıklaması: Kaygı; çocuk gelin ve çocuk işçilerin artması

24 Şubat 2012 Cuma 12:21
Bu haber 473 kez okundu

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 4+4+4 olarak bilinen mecburi eğitimin 8 seneden 12 seneye çıkarılmasını öngören kanun teklifi ile ilgili olarak, "Burada kaygı; çocuk gelinlerin, çocuk işçilerin artmasıdır. Bunlar...

Sabancı'dan 4+4+4 açıklaması: Kaygı; çocuk gelin ve çocuk işçilerin artması
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 4+4+4 olarak bilinen mecburi eğitimin 8 seneden 12 seneye çıkarılmasını öngören kanun teklifi ile ilgili olarak, "Burada kaygı; çocuk gelinlerin, çocuk işçilerin artmasıdır. Bunlar bir sorundur, kaygı ve tartışmaların sıhhatli olduğuna kanaat getiriyorum." dedi.

        Güler Sabancı, 2011 faaliyetlerini değerlendirdiği basın toplantısında gazetecilerin gündeme dair sorularını da cevapladı. Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen eğitim reformu ile ilgili görüşleri sorulan Sabancı, şunları ifade etti:

        "Evet, eğitim reformu bugünlerde tartışılıyor. Demokrasi de bu zaten. Burada bir yasa var. Şu an alt komisyonlarda tartışılıyor. Tepkiler ve kaygılar söz konusu. Bakın, 4+4+4 ele alanıyor, orada 4 senelik bir kesinti olacak; çocuk gelin ve çocuk işçileri artıracak diye bir kaygı var. Bunlar bir sorunumuz, bu kaygı ve bu tartışmaların sıhhatli olduğuna kanaat getiriyorum. Bunun dikkate alınacağını umuyorum. Bunlar alt komisyonlarda görüşülüyor. Tabii okullaşma oranının artışı ile ilköğretim tarafında sorun halledilmiş gibi görünüyor Türkiye, burada yüzde 94 oranında okullaşmış. Sorun orta öğretimde. İlerleme kat edilmesi gereken yer orta öğretim. Dolayısıyla burada değişikliği erken buluyorum. Ama bütün bu tarıtışmaların sıhhatli bir yere bağlanacağını umut ediyorum."

        "Suriye sorunu için yorumlarınız nedir?" sorusuna ise Sabancı, "Dünya burada, artık dayanma noktasını aştı. Gelinen aşamada dünya Birleşmiş Milletler'de alınacak kararlara bakıyor; ben de oraya bakıyorum. Türkiye'nin bu proesesi dünya ile birlikte, bu şekilde yönetiliyor olmasından memnun oluyorum." karşılığını verdi.

        Sabancı, hukuk reformu ile ilgili olarak da "Bunu hep dillendirdik. Daha süratli, daha etkin, güvenilir bir hukuk sistemi talep ediyoruz. Bunu hepimiz için istiyoruz. Umuyoruz bunlar önce yeni Anayasa devamında bu minvalde önemli adımlar atılır." ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder