banner181

Putin, 130 bin kişiye konuştu, zaferini ilan etti

23 Şubat 2012 Perşembe 13:12
Bu haber 1559 kez okundu

Rusya’da 4 Mart’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine 10 gün kala Başbakan Vladimir Putin, başkent Moskova’daki Lujniki stadını ve çevresini dolduran 130 bin kişiye hitap etti. Coşkulu kalabalığın alkışları ve ıslıkları arasında...

Putin, 130 bin kişiye konuştu, zaferini ilan etti
Rusya’da 4 Mart’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine 10 gün kala Başbakan Vladimir Putin, başkent Moskova’daki Lujniki stadını ve çevresini dolduran 130 bin kişiye hitap etti. Coşkulu kalabalığın alkışları ve ıslıkları arasında konuşan Rusya Başbakanı, Rusya’yı sevenlerin bir araya geldiğini ve kendilerine çok teşekkür ettiğini söyledi. “23 Şubat Vatanın Savunucuları Günü”nde gerçekleşen mitingin ayrı bir anlamı olduğunu kaydeden Putin, kendisinin ve destekçilerinin vatanın gerçek savunucuları olduğunu savundu.

Kalabalığı “Rusya’yı seviyor musunuz?” sorusu yönelten Rusya Başbakanı, “Evet!” karşılığını aldı. Rusya’nın içişlerine yabancıların karışmasına asla izin verilmemesini isteyen Putin, “Biz kahramanların ülkesiyiz. Bu bizim genlerimizde var. Lütfen dışarıdan kimsenin işimize karışmasına ve bizi incitmesine izin vermeyin.” çağrısı yaptı.

“Kazanacağız!” öngörüsünde bulunan Rusya Başbakanı, “Ancak seçimleri kazanmak yetmez. Fakirlik, adaletsizlik, eşitsizlik ve kaba bürokratlar gibi birçok sorunun üstesinden gelmemiz gerekiyor. Ben ülkemizde büyük patronların ya da normal vatandaşların doğru ve dürüst bir şekilde yaşadığı bir dönemi hayal ediyorum. Bu bizi daha güçlü kılacak.” şeklinde konuştu. Rusya için mücadelenin sürdüğünü kaydeden Putin, “Biz kazanacağız” dedi.

Rusya Başbakanı, kısa konuşmasının ardından vatandaşları selamladı ve bazılarıyla tokalaştı. Rusya! Rusya! sloganları atan kalabalık, “Bizim liderimiz Putin! Oylarımız Putin’e!” diyerek Rusya liderini alkışladı.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in de bir konuşma yaptığı mitingde sanatçılar vatanseverlik temasının işlendiği şarkılarla kalabalığı coşturdu.
Polis kaynakları Lujniki stadı ve çevresinde Putin’e destek için yaklaşık 130 bin kişinin toplandığını açıkladı. 78 bin koltuğun olduğu stadın oyun alanı ve çevresi Putin taraftarları ile dolarken, basında vatandaşların para karşılığı ya da baskı ile stada getirildiği ile ilgili iddialar yer aldı. “Putin değilse, kim?”, “Oyumuz Putin’e, oyumuz istikrara” ve “Ülkeyi yıkmalarına izin vermeyeceğiz” dövizleri taşıyan kalabalık, Rusya bayrakları ve Putin posterleri taşıdı.

PARA KARŞILIĞI ADAM TOPLAYAN PROVOKATÖRLER GÖZALTINA ALINDI

Moskova polisi para karşılığı mitinge insan toplamaya çalışan 70 kadar Özbekistan vatandaşını gözaltına aldığını açıkladı. Söz konusu kişilerin, diğer Özbek vatandaşlarını 600 ruble karşılığında mitinge katılmaya çağırdıkları iddia ediliyor. Moskova polisi bunun hedefinin göçmenlerin para karşılığı Putin’e destek mitingine getirildiği izlenimi oluşturmak olarak açıkladı. Polis provakasyon amaçılı pankart açmayı planlayan Sol Cephe hareketinden 10 kadar göstericiyi de merkeze götürdü.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder