banner181

Sel suları altındaki köyde ulaşım sallarla sağlanıyor

23 Şubat 2012 Perşembe 13:40
Bu haber 1501 kez okundu

Hatay’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle taşan Asi Nehri'nin suları altında kalan köylerde ulaşım sallarla ve traktörlerle sağlanıyor. Okulların tatil olduğu Karabatak (Karacanlık) köyündeki çocuklar derme çatma hazırlanan sallarla...

Sel suları altındaki köyde ulaşım sallarla sağlanıyor
Hatay’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle taşan Asi Nehri'nin suları altında kalan köylerde ulaşım sallarla ve traktörlerle sağlanıyor. Okulların tatil olduğu Karabatak (Karacanlık) köyündeki çocuklar derme çatma hazırlanan sallarla gezinti yapmanın keyfini çıkarıyor.
    Taşkın nedeniyle yaklaşık 7 gündür sular altında bulunan Karabatak (Karacanlık) köyünde ulaşım traktör ve sallarla sağlanıyor. Köyde sadece bir tane sal olunca vatandaşlar kendi imkanları ile eski kapı, tahta ve boş bidonlarla kendilerine derme çatma sallar yaptı. Bir ay içerisinde 3 kere sular altında kalan köyde tahtaların altına bağlanan bidonlarla yapılan sal Karabataklıların vazgeçilmez ulaşım aracı olmuş durumda. Bu derme çatma sallarla köy halkı hem tarım arazilerini kontrol etmeye gidiyor hem de su basmayan arazilere götürdükleri hayvanlarını kontrol ediyor.
    Büyüklerin kullanmadığı zamanlarda ise çocuklar bu sallarla gezinti yapıyor. Çoğu Asi Nehri dışında su görmeyen çocuklar şu an için sel suları altında kalan köylerinde denizi andıran manzaradan memnun. Çocuklar gün içerisinde gerek çizmelerini ayaklarına geçirip sularla oynuyor gerekse sırayla bindikleri derme çatma sallar üzerinde köy içerisinde geziyor.

TAVUKLAR KÜMESİN ÜZERİNDE YAŞAMAYA BAŞLADI
    Sular altında kalan Karabatak (Karacanlık) köyünde 25’ten fazla küçükbaş hayvan telef oldu. Kümes hayvanları sular altında kalan barınaklarının damlarında sel suyundan korunmaya çalışıyor.
    Taşan Asi Nehri, Amik Ovası'nı sular altında bıraktı. Sel suları altındaki Hatay Havaalanı'nda durum Karabatak köyünden farklı değil. Havaalanı personeli terminal binasına girebilmek için hazırlanan kalın PVC’leri kullanıyor. PVC’nin üzerine binen personel kürek ve sırık yardımıyla terminal binasına ulaşıyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder