banner181

Malacinski: Takım çalışmasıyla öğrencilerimiz kitap yazacak donanıma ulaşıyor

23 Şubat 2012 Perşembe 12:17
Bu haber 1049 kez okundu

ABD Indiana Üniversitesi Molekül Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. George Malacinski,bireysel çalışmadan ziyade takım çalışmasına önem verdiklerini, bu sayede öğrencilerinin 3 ve 4’ncü sınıfta kitap yazabilecek donanım ve bilgiye...

Malacinski: Takım çalışmasıyla öğrencilerimiz kitap yazacak donanıma ulaşıyor
ABD Indiana Üniversitesi Molekül Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. George Malacinski,bireysel çalışmadan ziyade takım çalışmasına önem verdiklerini, bu sayede öğrencilerinin 3 ve 4’ncü sınıfta kitap yazabilecek donanım ve bilgiye ulaştığını söyledi.

    Malacinski, Gazikent Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileriyle bir araya geldi. Hukuk Fakültesi Amfisi’nde düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak katılan Malacinski, bilgiyi kullanmanın alternatif düşünceyi geliştirmeye yardımcı olacağını vurguladı. Amerika’da liseyi bitirip, üniversiteye gelen öğrencilere ilk verdikleri eğitimin, grup ve takım olarak çalışma şeklini öğretmek olduğunu kaydeden Malacinski, “Biz buna toplumsal öğrenme adını veriyoruz. Onlara ödevler hazırlatıyoruz. Bu işlemden sonra öğrencileri gruplara ayırıyoruz. Hazırladığımız ödevleri gruplara dağıtıp, bu ödevleri grup olarak hazırlamalarını ve çözmelerini istiyoruz. Bizim burada yaptığımız, grup içinde grup elemanlarının birbirlerine yardımcı olarak, problemleri çözmelerini sağlamaktır. Bu çalışma üniversite öğrencileri arasında takım çalışmasının başlamasına neden oluyor. Her grup elemanı problemi çözmek için grup içinde görev dağılımı yaparak araştırmaya başlıyor. Yapılan araştırmalar ile problem ekip ruhu ile çözülüyor. Bu çalışma tarzında, öğrencilerin birlikte hareket etme, çok yönlü araştırma imkânları doğuyor. Araştırılan konularda, farklı fikirdeki öğrencilerin birlikte tartışarak çok yönlü olarak problemleri çözmeleri, takım çalışmasının bireysel çalışmalardan daha çok bilgi ve becerileri öğrenciye kattığını göstermiştir. Bu nedenle üniversitemize eğitime gelmiş öğrencilerin, 3 ve 4’ncü sınıflara geldiklerinde kitap yazabilecek donanım ve bilgiye ulaştıkları görülmüştür.” şeklinde konuştu.

    İş başvurularında, iş verenin öncelikle birlikte çalışacakları kişilerin problem çözebilme kapasitesine bakacağını hatırlatan Malacinski, “Bu nedenle üniversiteyi bitirdikten sonra, mesleğiniz ile ilgili iş başvurusu yaptığınız firmalar ile görüşmelerinizde, ‘Ben bir öğrenme makinesiyim, problem çözücüyüm, üniversitede grup öğrencisi olarak yetiştirildim, ben bir takım elemanıyım' diyerek liyakatınızı işverene hissettirirseniz, hiçbir zaman işsizlik problemi yaşamazsınız.” diye konuştu.

     Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir de artık üniversitelerin anlamının değiştiğini kaydetti. Özdemir, şunları söyledi: “Öğrenciler liseyi bitirip üniversiteye geldiklerinde farklı bir şeyler bekliyorlar. Öğrencilerin sadece ders kitapları ve hocaları ile yetinmesi, zamanımıza ve zamanımızın yükseköğretim geleneğine uymuyor. Bu nedenle öğrencilerimizi, konusunda uzman başarılı bilim adamları ile buluşturmaya devam edeceğiz.” Söyleşi sonunda, Rektör Özdemir, konuk akademisyen Malacinski’ye günün anısına plaket takdim etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder