banner181
banner210

Fransa’da inkar yasasının Anayasa Konseyi’ne taşınması Hollande’ı üzmüş

23 Şubat 2012 Perşembe 12:06
Bu haber 1109 kez okundu

Fransa’da gelecek Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adayı François Hollande Fransa'daki Ermeni diasporası yetkilileriyle yatığı görüşmede Ermenilerle dayanışma içinde olacağının altını...

Fransa'da inkar yasasının Anayasa Konseyi'ne taşınması Hollande'ı üzmüş
Fransa’da gelecek Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adayı François Hollande Fransa'daki Ermeni diasporası yetkilileriyle yatığı görüşmede Ermenilerle dayanışma içinde olacağının altını çizdi. Hollande, yasanın anayasa konseyine taşınmasının kendisini üzdüğünü belirtti.
    Fransa Ermeni dernekleri yetkilileri Richard Ananian ve Mourad Papazian ile görüşen Sosyalist parti cumhurbaşkanı adayı ve anketlerin favori lideri François Hollande, Ermeni iddialarının destekçisi olacağının altını çizdi. Fransız senatör ve milletvekillerinin imzasıyla anayasa konseyinin önüne taşınan Ermeni soykırım iddialarını kabul etmeyenlerin cezalandırılması ilgili de konuşan Hollande, Anayasa Konseyi'ne taşınan yasa için yeterli imzanın toplanmasının kendisini üzdüğünü söyledi. Ermeni diaspora yetkilileri de Ankara’nın süreçte çok etkin rol oynadığını ve yasanın anayasa konseyine götürülmesi için çok yoğun gayretler sarf ettiğinin altını çizdi.
    François Hollande, Ermeni soykırım iddialarını inkarla mücadelesini sürdüreceğini belirtirken, Anayasa Konseyi'nin yasayı iptal etmesi durumunda seçilmesi halinde yasayı tekrar geçirmek için gerekli gayreti göstereceğinin altını çizdi. Hollande, 2006 yılında sosyalistlerin desteğiyle yasanın meclis gündemine geldiğini hatırlatarak düşüncelerinin bu konuda değişmediğinin önemine vurgu yaptı.
    Fransa Ermeni diasporası adına François Hollande’la görüşme yapan Murat Papazian da Hollande’ın gerekli güveni kendilerine verdiğini belirterek, “François Hollande’ı seçim kampanyasına daha başlamadan destekledik, Sosyalist liderin seçilmesi halinde soykırım konusunda gerekli desteği göreceğimize inanıyoruz” açıklamasında bulundu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder