banner181
banner210

TÜBİTAK yarışmasında Yelkenoğlu ve Kılıçaslan Liseleri 12 projeyle finale kaldı

23 Şubat 2012 Perşembe 11:47
Bu haber 668 kez okundu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen Liseler Arası Proje Yarışması’nın bölge elemelerinde Kayseri Özel Kılıçaslan ve Yelkenoğlu Liseleri öğrencilerinin hazırladığı 12 bilimsel proje finale...

TÜBİTAK yarışmasında Yelkenoğlu ve Kılıçaslan Liseleri 12 projeyle finale kaldı
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen Liseler Arası Proje Yarışması’nın bölge elemelerinde Kayseri Özel Kılıçaslan ve Yelkenoğlu Liseleri öğrencilerinin hazırladığı 12 bilimsel proje finale kaldı.Kılıçaslan Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ali Köksal, finalde bütün branşlarda birincilik beklediklerini söyledi.

        TÜBİTAK tarafından bu yıl 42’incisi düzenlenen ve genç bilim adamları yetiştirmeyi amaçlayan ‘Liseler Arası Proje Yarışması’nın bölge elemeleri tamamlandı. Öğrencilerin hazırladığı 500’den fazla proje, akademisyen jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Elemeler sonucunda Kayseri Özel Kılıçaslan ve Yelkenoğlu Liseleri öğrencilerinin hazırladığı 12 bilimsel proje finale kaldı. Öğrencilerin hazırladığı finalist projeler arasında ‘Güneş Işığı ile Aydınlatma Sisteminin Optimize Edilmesi’, 'Çim Bitkileriyle Pillerde Bulunan Ağır Metallerin Tutulması’, ‘Olasılık ve Fibonacci Dizisi Arasındaki İlişkiler’ gibi bilimsel içerikli konuların yanı sıra; ‘Kayseri’de Kadına Yönelik Şiddet’, ‘Sosyal Bir Olgu Olarak Dilencilik’, ‘Arabesk Müziğin Liseli Gençlerde Etkisi’, ‘Liseli Öğrencilerde, Gelişen Türkiye’ye Bakış’ ve ‘Kayseri’de Erken Yaşta Evlilik Algısı’ gibi sosyal çalışmalar da yer alıyor.

        Melikşah Üniversitesi Yerleşkesinde 20-22 Mart tarihleri arasında yapılacak olan ve Kayseri’nin yanı sıra Aksaray, Niğde, Sivas, Nevşehir, Kırşehir ve Yozgat’tan gelecek projelerin de yer alacağı bölge birinciliği yarışmasında 91 proje sergilenecek. Proje yarışmasında Kılıçaslan ve Yelkenoğlu Liseleri’nden sosyoloji dalında 6, biyolojide 3, matematik, kimya ve fizikte de birer proje altın madalya için yarışacak.

        Elde edilen başarıyla ilgili bilgi veren Kılıçaslan Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ali Köksal, Bilimsel düşünmenin ve proje hazırlamanın okullarında bir gelenek haline geldiğini söyledi. Hem TÜBİTAK hem de diğer kurumlar tarafından organize edilen yarışmalara çok sayıda projeyle katıldıklarını dile getiren Köksal, "Özverili çalışmaları ve araştırmaları neticesinde finale kalma başarısı gösteren öğrencilerimizi ve danışman öğretmenleri Filiz Aka, Kısmet Çakır, Hava Açıköz, Fatma Demirel, Hüseyin İnce, Asım Taş, Sefer Doğan ve Yakup Dinçaltın’ı kutluyorum. Bütün branşlarda öğrencilerimizden birincilik bekliyoruz." dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder