banner181

DİKA desteğiyle Siirt'te organik arıcılık projesi yürütülüyor

23 Şubat 2012 Perşembe 11:40
Bu haber 858 kez okundu

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) desteğiyle Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği'nin yürüttüğü Organik Arıcılık Projesi ile başta Siirt olmak üzere Mardin, Batman, Siirt, Şırnak'ta sertifikalı bal üreticiliğinin yaygınlaştırılması amaçlanıyor....

DİKA desteğiyle Siirt'te organik arıcılık projesi yürütülüyor
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) desteğiyle Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği'nin yürüttüğü Organik Arıcılık Projesi ile başta Siirt olmak üzere Mardin, Batman, Siirt, Şırnak'ta sertifikalı bal üreticiliğinin yaygınlaştırılması amaçlanıyor.
DİKA Siirt Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ofisi'nden yapılan açıklamada, “Siirt’in tarımsal üretimi her geçen gün artıyor. Başta Siirt Valiliği olmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün çabaları ile birlikler, kooperatifler ve özel müteşebbislerin eliyle yürütülen faaliyetlerin bunda büyük payı bulunuyor. Siirt’le birlikte bölgenin de önemli bir markası olan Pervari balı da her yıl artan üretimiyle dikkat çekiyor. TÜİK verilerine göre 200 yılında 120 ton olan bal üretimi 2010 yılında yaklaşık dört katına çıkarak 460 tona ulaştı." denildi.
    Açıklamaya göre, Siirt'te Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Dicle Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen iki adet işleme tesisi bulunuyor. Bu işleme tesisleri artan bal üretimini piyasaya arz etmenin yanı sıra Pervari balının markalaşmasına da katkıda bulunuyor. Siirt Üniversitesi de markalaşmaya destek olmak amacıyla yine DİKA desteğiyle Pervari balını diğer ballardan ayırt etmeye yönelik bir araştırma çalışmasını 2012 başında tamamlamıştı. Bu faaliyetlerin bütününde istihdama da önemli katkılar sağlanıyor. 2003 yılında ilk kurulduğunda 39 üyesi olan Siirt Arıcılar Birliği'nin bugün 612 üyesi bulunuyor. Siirt’te Pervari balının üretimindeki artışla birlikte özellikle bu üretimin karşılığını almaya yönelik çalışmalar yürütülmesi hedefleniyor.

BİR SONRAKİ ADIM ORGANİK BAL

        Siirt Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü M. Emin Paça konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Artan refah düzeyi ile tüketicinin bilinçlenmesi ve katkı maddesi içeren ürünleri kullanmak istememesi dünyada organik ürünlere olan talebin artmasına yol açmıştır. Birçok tarımsal üründe olduğu gibi balın da organik olanı piyasaya daha yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır. Ancak organik bal için üreticilerin işaretlenmiş organik kovanları için organik arıcılık sertifikası almaları gerekiyor. Organik arıcılık konusunda daha önce GAP İdaresi desteğiyle Siirt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından örnek bir proje uygulanmış ve 500 adet kovanla yetiştiricilere sertifika alınmıştı. Bu süreci desteklemek ve organik arıcılığı yaygınlaştırmak amacıyla Dicle Kalkınma Ajansı da 2011 mali destekleri kapsamında Siirt Arıcılar Birliği'ne destek veriyor." dedi.
    Uygulanacak organik bal üretimi ve sertifikasyon projesi ile konvansiyonel(geleneksel) arıcılıktan farklı olarak bal üretimi işleminde üretimden tüketime kadar tüm aşamalarında kimyasal ilaçlama yapmadan, organik tarım alanlarında sertifikalı arıcılık yapılacağını anlatan Paça, bunun faydalarını ise şöyle aktardı: "Sertifikasyon firması ile en az üç yıl anlaşılıp sertifikasyon firmasının gözetiminde Siirt ve çevresindeki köylerden her biri 8 üreticiden oluşan 5 gruba organik üretim yaptırılacaktır. Proje ile üreticilere 500’ü projeden karşılanmak suretiyle 1.500 adet organik kovan dağıtımı yapılacaktır. Kovan dağıtımıyla birlikte üreticilere eğitim verilerek kapasite güçlendirilecektir. Organik arıcılık konvansiyonel arıcılığa göre başlangıçta biraz daha masraflı olup; üretim aşamasında ise daha zahmetli ancak kazançlı bir iştir. Organik üretimde üretici yüzde 70 daha fazla kar etmektedir. Normal bal, kilosu 25 TL’ye alıcı bulurken, organik bal daha sertifikasyon tamamlanmadan 60 – 70 TL arasında alıcı bulmaktadır. Sertifikasyonun tamamlanmasıyla birlikte kilosu 100 TL’den İstanbul ve diğer büyük şehirlerden gelen taleplere yönelik satış yapılabilecek ve ürünün ihracatı da kolaylaşacaktır.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder