banner181

İsveç’te yapay IQ’su 150 olan bilgisayar programı geliştirildi

23 Şubat 2012 Perşembe 11:31
Bu haber 4011 kez okundu

İsveç’in Göteborg üniversitesi bilim teorisi bölümü araştırmacıları tarafından geliştirilen bilgisayar programı, 150 IQ yapay zekâyla insanlığa hizmet etmeye çalışacak. "İnsanlık için büyük bir devrim" diyerek buluşun önemine...

İsveç'te yapay IQ'su 150 olan bilgisayar programı geliştirildi
İsveç’in Göteborg üniversitesi bilim teorisi bölümü araştırmacıları tarafından geliştirilen bilgisayar programı, 150 IQ yapay zekâyla insanlığa hizmet etmeye çalışacak. "İnsanlık için büyük bir devrim" diyerek buluşun önemine değinen bilim adamı Claes Strannegård, geliştirdikleri programın psikolojik bakış açısıyla insanların gördüğü desenleri, desenlerin algoritmalarından faydalanarak görebildiğini söyledi.
    Programın, insanların analiz yaparak karar alma sürecini hızlandıracağını belirten Strannegård, programın ayrıca elektronik ortamda müzik bestelemesinde yardımcı olarak sanatsal çalışmalara büyük destek olacağını da kaydetti. Karmaşık soruları farklı bir yöntemle çözen akıllı program sonuca ulaşmak için desenlerin psikolojik bir modelini oluşturuyor ve mantık yürütüyor. Bu sayede görsel şekilli sorularda bazen yanılsa da, matematiksel sorularda dâhice cevaplar verebiliyor.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder