banner181
banner210

MHP Milletvekili Yılmaz: Adana tarımda mazisini arıyor

23 Şubat 2012 Perşembe 11:16
Bu haber 1277 kez okundu

MHP Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Adana'daki çiftçilerin sorunlarının araştırılarak, alınması gereken tedbirler konusunda Meclis araştırması yapılmasını istedi.Adana’nın kamu yatırımlarının genelinde olduğu gibi tarım alanındaki...

MHP Milletvekili Yılmaz: Adana tarımda mazisini arıyor
MHP Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Adana'daki çiftçilerin sorunlarının araştırılarak, alınması gereken tedbirler konusunda Meclis araştırması yapılmasını istedi.
Adana’nın kamu yatırımlarının genelinde olduğu gibi tarım alanındaki yatırımlarından hak ettiği payı alamadığını iddia eden MHP’li Yılmaz, "Tarıma elverişli araziler bakımından ülkenin en önemli tarım havzasına sahip olan ve sakinlerinin önemli bir kısmı tarım sektörüyle uğraşan kente, hükümet tarafından üvey evlat muamelesi yapılmaktadır." dedi.
Tarımda mazot, gübre ve tohum gibi girdi maliyetlerinin sürekli artmasına rağmen ürün değerinin artmadığını işaret eden Yılmaz, “Hükümetin yanlış tarım politikası neticesinde yapılan mısır ve buğday ithalatı bu yıl da çiftçiyi perişan etmiştir. Son açıklanan kredi destekleri ise çiftçiyi uzun vadede borçlandırmaya yöneliktir. Çiftçi ömür boyu faiz ve kredi ödemeye mahkûm edilmektedir.” diye konuştu.
MHP’li Yılmaz, açıklamasının devamında “Devlet Planlama Teşkilatı 2011 yılı kamu yatırımlarının illere göre dağılımına baktığımızda Adana'ya yapılan tarım yatırımı bin TL birimi üzerinden 48.610 TL'dir. Yani Edirne, Çanakkale, Aydın, Manisa, Erzurum ve Kahramanmaraş’tan az, Şanlıurfa’nın onda biri, Diyarbakır’ın sekizde biri, Konya’nın beşte biridir. Adana'nın içinden geçen Çukurova’yı ikiye ayıran Seyhan ve Ceyhan nehirleri bunun yanı sıra kolları, akarsular, çaylar ve iç gölleri olmasına rağmen bu sulak arazilerin yüzde 41 verimli sulanabiliyor. Adana Tarım İl Müdürlüğü verilerine baktığımızda narenciye üretimi istatistiklerinde 1994-2009 üretim rakamları her geçen sene yüz bin ton artmıştır, buda tarımda çiftçinin kendi emekleriyle bu artışı sağladığını hükümetin bir etkisi olmadığını anlıyoruz.” şeklinde konuştu.
Adana'nın yaşadığı tarımsal sıkıntılar konusunda acil tedbir alınması gerektiğini işaret eden MHP’li Yılmaz, “Köylülerimiz ve çiftçilerimiz artık milleti efendisi olmadığının farkındadır. Efendi olmayı bırakın, efendice geçimini sağlayacak bir hayat tarzını bile mumla arar hale getirilmişlerdir. Geçim sıkıntısı nedeniyle köylerini ve tarlalarını terk eden vatandaşlarımız kentlere akın etmekte, kendilerine yaşamsal bir alan açmaya zorlanmaktadırlar. Dünyanın en bereketli topraklarına sahip Çukurova’da insanları tarım yapmaktan uzaklaştırmak ve soğutmak, sadece bu insanlara değil ülkeye yapılan büyük kötülüktür. Hükümeti, çiftçinin feryadına kulak vermeye ve bu konuda duyarlı olarak çalışma yapmaya davet ediyorum.” ifadesini kullandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder