banner181

Yurdakul: Başarısız çocuğa ödül de ceza da kar etmiyor

23 Şubat 2012 Perşembe 11:09
Bu haber 900 kez okundu

Psikiyatr Sabri Yurdakul, başarısız, derslerine ilgisiz ve dikkat eksiği olan çocuklara cezanın da ödülün de fayda getirmediğini, bu yüzden sorunun sebebini tespit etmenin en doğru yol olacağını bildirdi.Yurdakul, Özel Burç Çukurova İlköğretim...

Yurdakul: Başarısız çocuğa ödül de ceza da kar etmiyor
Psikiyatr Sabri Yurdakul, başarısız, derslerine ilgisiz ve dikkat eksiği olan çocuklara cezanın da ödülün de fayda getirmediğini, bu yüzden sorunun sebebini tespit etmenin en doğru yol olacağını bildirdi.
Yurdakul, Özel Burç Çukurova İlköğretim Okulu’nda, velilere yönelik ‘’Sınav kaygısıyla baş edebilme ve başarıyı artırma yolları’’ konulu konferans verdi.
Sınavların yaklaştığı şu günlerde dikkat eksikliğinin gençlerin ve ailelerin en büyük sorunu olduğunu vurgulayan Yurdakul, çocuklar, dikkat eksiği yüzünden bildiklerini bile yapamazken, velilerin de onların bu durumu karşısında zaman zaman çaresiz kalabildiklerini anlattı.
Dikkat eksiğinin çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabildiğini belirten Yurdakul, ‘’Bunların başında sınav kaygısı nedeniyle olan dikkat eksikliği geliyor. Sınavda aşırı kaygı duyan gençler dikkatlerini verip bildiklerini yapamamakta, yanlış işaretlemekte, soru şıklarını kaydırmakta, zamanı kötü kullanıp vakit darlığı yaşamaktadır.’’ dedi.
Yurdakul, başarısızlığın bir başka sebebinin ise kaygı olduğunu ifade ederek, ‘’Öğrencinin, kaygı yüzünden dikkatleri çevredeki uyaranlara gitmekte ve bu nedenle yanlışlar yapmaktadırlar. Bu durumda onların başarısını düşürmektedir. Genel anlamda kaygı, kişiyi motive etmek için gerek duyulan bir duygudur. Ancak istemsiz ve sürekli artan bir kaygı başarıyı engellediği gibi kişinin kendine güvenini de olumsuz etkilemektedir. Çocuklarımızı hak ettikleri başarıdan alıkoyan bu kaygının çözümü için öncelikle kaygının nedenini bulmak gerekir.’’ diye konuştu.
Dikkat eksiği ve kaygının giderilmesinin çözümsüz sorunlar olmadığını belirten Yurdakul, bu sorunların terapi ve ilaçlı tedavilerinin mümkün olduğunu bildirdi.

BUNLARI YAPMAYIN
Velilere çocuklarına karşı yapmamaları gereken davranışlar konusunda nasihatte de bulunan Yurdakul, şöyle devam etti: ‘’Gençlere çalış diye baskı yapmayın. Onlar, ders çalışırken siz televizyon izlemeyin. Sürekli derslerinin nasıl olduğunu sormayın. ‘kazanamazsan ne yaparız’ demeyin Sınav ile ilgili yorum yapmayın. Çocuklarınızı, arkadaşlarıyla asla kıyaslamayın. Çalışmak istemedikleri zaman zorlamayın."
Yurdakul, ailelerin çocuklarına ‘’sınavı kazansan da kazanamasan da bizim için değerlisin’’ demeleri önerisinde bulunarak, ‘’Aksi takdirde başarısız çocuğa ödül de ceza da fayda getirmiyor. Önemli olan başarısızlığın nedenini bulup, sorunun çözümüne gitmektir. Bunun için aileler çaresiz kalıyorsa, bir uzmandan destek alabilirler.’’ şeklinde konuştu.
Yurdakul, daha sonra velilerin sorularını cevaplandırdı.
Konferansın sonunda Burç Çukurova İlköğretim Okulu Müdürü İlhami Kara, Yurdakul’a verdiği bilgilerden dolayı çiçek sunarak teşekkür etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder