banner181
banner210

Horlama uykunuzu kabusa çevirmesin

23 Şubat 2012 Perşembe 11:09
Bu haber 399 kez okundu

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Operatör Dr. Coşkun Şanverdi, erişkin insanların en az yüzde 45’inin zaman zaman horladıklarını söyledi. Şanverdi, “Yüzde 25’lik bir kısım sürekli olarak her uykuda horlama sorunu yaşamaktadır. Horlama...

Horlama uykunuzu kabusa çevirmesin
Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Operatör Dr. Coşkun Şanverdi, erişkin insanların en az yüzde 45’inin zaman zaman horladıklarını söyledi. Şanverdi, “Yüzde 25’lik bir kısım sürekli olarak her uykuda horlama sorunu yaşamaktadır. Horlama problemi daha çok erkeklerde görülmekle birlikte kadınlarda da sıkça görülebilmektedir. Çocuklardaki horlama sıklıkla geniz bademciğinin belirtisidir.” dedi.

        Operatör Dr. Coşkun Şanverdi, kilo fazlalığı sebebiyle boynun ve boğaz çevresindeki yağ dokusunun artmasının, horlamayı şiddetlendiren önemli etkenlerden biri olduğunu belirtti. Şanverdi’nin verdiği bilgiye göre, bademciklerin normalden büyük olması ve geniz eti bulunması daha çok çocuklarda görülen horlama nedeni; ancak bazen erişkinlerde de bu sorunlar görülebiliyor. Horlamaya, orta yaş üzerindeki erişkinlerde gençlere göre 2-3 kat daha sık rastlanıyor. Alkol gibi maddelerin kullanımı horlamaya sebep oluyor. Horlama ve düzensiz uyku gündüz uyuklamaya sebep olabiliyor. Horlama, ağız kuruluğu, boğazda yanma gibi fiziksel rahatsızlıkların dışında, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, cinsel isteksizlik gibi psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor.

        Operatör Dr. Coşkun Şanverdi, horlama şüphesi ile başvuran hastada üst solunum yolunun ayrıntılı bir muayeneye tabi tutulması gerektiğini dile getiriyor. Şanverdi, “İlk muayenesinde yüz iskelet yapısı incelenen hastanın üst çene ve alt çene yapısı ile dişlerin kapanma ilişkisi değerlendirilir. Burun muayenesinde, dış çatı, burun içi perde, burun içi hava akış kanalları ve burun etleri kontrol edilmelidir. Horlama sorunu olan hastaların muayenesinde damak arkası ve dil arkası dikkatle değerlendirilmelidir.” diye konuşuyor.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder