banner181

"Bir milyon Azeri Türk’ü evine dönemiyor"

22 Şubat 2012 Çarşamba 16:45
Bu haber 1372 kez okundu

Ceyhan Belediyesi ve Türkiye Kamu-Sen tarafından düzenlenen; Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva’nın katıldığı ‘Hocalı Soykırımı Anma Günü’ konferansı Ceyhan Devlet Bahçeli Spor tesislerinde yapıldı. Konferans öncesi, Hocalı...

Ceyhan Belediyesi ve Türkiye Kamu-Sen tarafından düzenlenen; Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva’nın katıldığı ‘Hocalı Soykırımı Anma Günü’ konferansı Ceyhan Devlet Bahçeli Spor tesislerinde yapıldı.
Konferans öncesi, Hocalı Soykırımını anlatan sinevizyonu izleyen katılımcılar, gözyaşlarını tutamadı.
Program Türk ve Azeri milli marşları ile başladı. Burada bir konuşma yapan Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Türk dünyasının her meselesini kendi meselemiz gibi görmez ve idrak etmezsek Hocalı Soykırımı gibi haklı olduğumuz konularda sesimizi duyuramayız." dedi.
Sözlü, Hocalı Soykırımının zihinlerde tutulması ve dünyaya anlatılması gerektiğini belirterek, Hocalı’nın tüm Türk dünyasının ve Müslümanların ortak meselesi olduğunu kaydetti.
Sözlü, "Dünya var olduğundan beri hilalle haçın mücadelesi var olmuştur. Osmanlı döneminin sadık tebası Ermeniler, Osmanlının zayıfladığı döneminde emperyalistlerin kışkırtmalarıyla ayaklanmışlardır. O dönemde Ermenilerce benim öz dedemin başı da gövdesinden ayrılmıştır. Anadolu, Ermenilerden o kadar zulüm görmüştür ki, zulmedenlere hala ‘sen Ermeni misin’ deriz.” diye konuştu
Programda Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva, Ceyhan Belediyesinin almış olduğu meclis kararı ile Hocalı Katliamını soykırım olarak ilan edip Ermenistan’ı da kınamasından dolayı Belediye Başkanı Sözlü’ye ve tüm Belediye Meclis üyelerine teşekkür etti.

DÜNYADA BİRLİK OLMALIYIZ
Programda bir konuşma yapan Milletvekili Paşayeva, "1992 yılında 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede Hocalı'da silahsız sivil halka saldıran vahşilere karşı birlik olunmalıdır. Bütün dünyadaki Türkler olarak birlik olup Ermenilerle her kulvarda mücadele etmeliyiz. Hocalı'da yaşananları görmeyen gözler kördür. Kulaklarının dibinde ağıt yakan masum insanların seslerini duymadılar. Sözde Ermenilere soykırım yapılmış. Ermeniler, 100 yıl önce yaşanıldığına inandıkları sözde soykırımı bize ve tüm dünyaya kabul ettirmeye çalışıyorlar. Ancak biz daha 20 yıl önce dünyanın gözü önünde yaşanılan Hocalı soykırımını kabul ettiremiyoruz. Oysa Azarbaycan halkı Hocalı’da Türk olmanın ve Müslüman olmanın bedelini canıyla ödemiştir." şeklinde konuştu.
Dünyanın Ermeni soykırımı yalanlarını bırakıp, gerçek bir soykırım olan Hocalı’yı görmesi gerektiğini belirten Paşayeva, “Hocalı soykırımı ve Yukarı Karabağ problemi sadece bizim değil, bütün Türklerin ve Müslümanların problemidir. Bütün kardeşlerimizin desteğini bekliyoruz. Yayınlanan onca gerçek soykırımın görüntüleri var, uluslararası örgütlerin raporları var. Bunu yapanların itirafları, yayınlanan kitapları var. Ancak hala kabul ettiremiyoruz. Hocalı katliamında yer alan Ermenistan’ın en üst düzeyinde görevli kişileri hala hayattadır. Ermenistan’ın bugünkü Savunma Bakanı ve Cumhurbaşkanının, Hocalı soykırımında bizzat elleri vardır. Bu insanlar hala hayattalar. Bu kişilere ‘insan’ demek istemiyorum. Çünkü hiçbir insan böyle bir katliamı yapamaz. Bizlere düşen görev Türk ve Müslüman coğrafyasındaki her sorunu kendi meselemiz gibi görmek ve idrak etmektir” diye konuştu.
BUGÜN BİR MİLYON AZERİ TÜRK'Ü EVİNE DÖNEMİYOR.
Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva konuşmasına şöyle devam etti; "Dünyanın birçok yerindeki panellere katılarak Hocalı soykırımının cezasız kalmaması ve dünyanın bu haklı davada Azerbaycan’ın haklılığını tanıması için elinden gelen mücadeleyi göstereceğiz.Hocalı’da yaşan vahşet, sadece Azerbaycan Türklerine değil, insanlığa karşı yapılmış bir cinayettir. Soykırımı yapanlar adalet karşısında hesap vermeli. Herkes Azerbaycan’a bu konuda destekte bulunmalı. Ermenistan, Azerbaycan’ın yüzde 20 toprağını işgal altında bulunduruyor. Bugün 1 milyon Azeri Türk’ü evine dönemiyor. Ermenistan, insanların evlerine dönmesine izin vermiyor. Uluslararası örgütlerin kararlarına bakmıyorlar bile. Biz de bunu dünyanın çeşitli ülkelerinde anlatıyoruz. Meksika parlamentosu ve Pakistan senatosunun Hocalı soykırımını devlet düzeyinde tanımak için kararlar almaları bizim için çok önemli. Bu başka ülkelerin de gündemine geldi. Yakın zamanda tanıyan ülkelerin sayısı artacaktır diye ümit ediyorum.”
Program sonunda Belediye Başkanı Sözlü ve eşi tarafından Azerbaycanlı Milletvekili Paşayeva’ya çeşitli hediyeler takdim edildi.
Programa Azerbaycan Dış Türkler Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, çevre ilçe ve belde belediye başkanları, Adana Kamu– Sen İl Başkanı Kamil Köse, oda ve meslek grubu başkanları, siyasi parti ve çeşitli dernek başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder