banner181

Babacan: Üst kurul başkan ve üyelerinin görev süresi 5+5 olacak

22 Şubat 2012 Çarşamba 15:52
Bu haber 521 kez okundu

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, üst kurul başkan ve üyelerinin bundan böyle 5 seneliğine atanacağını bildirdi. Babacan, görev sürelerinin 5 artı 5 ile toplam 10 sene ile sınırlanacağını aktarırken, "Başbakanlık bünyesinde bugün...

Babacan: Üst kurul başkan ve üyelerinin görev süresi 5+5 olacak
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, üst kurul başkan ve üyelerinin bundan böyle 5 seneliğine atanacağını bildirdi. Babacan, görev sürelerinin 5 artı 5 ile toplam 10 sene ile sınırlanacağını aktarırken, "Başbakanlık bünyesinde bugün bununla ilgili gerekli taslak oluşacak. TBMM’de bulunan arkadaşlarımıza iletilecek, burada tabii takdir parlamentonun. Konu, 'Torba Yasa' içinde bu şekilde aşılmış olacak.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye-Çin Forumu’na verilen arada gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı. Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jin Ping ve heyeti ile yapılan görüşmelerin ardından ‘banka yatırımları’ adına bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine Babacan, 2010’da bir Çin bankasına İstanbul'da büro açması için lisans verdiklerini belirtti.
Türkiye'de Çin bankası görmeyi de arzu ettiklerini dile getiren Babacan, "Yine Ziraat Bankası olur, başka bir banka olur. Çin'de de kurulu, lisans almış bir bankanın orada hizmete girmesi çok faydalı olacaktır. Biz buna açığız. Muhataplarımız bir araya gelip görüşecekler. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bunu Çinli muhatapları ile ele alacak. Bu ne kadar kısa zamanda hayata geçerse o kadar iyi olur.” ifadelerini kullandı.
“Türkiye'ye gelecek Çin bankası var mı?” sorusu üzerine ise Babacan, "BDDK’nın kriterleri var. Buna uyan Çin bankalarına kapı açık." dedi. BDDK ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nda (TMSF) görev süreleri ile ilgili bir başka soruyu Başbakan Yardımcısı şöyle cevapladı:
“Dün öğleden sonra ilgililerle görüşmelerini yaptık. Başbakanlık bünyesinde yapılan bir çalışma bu. TMSF Başkanı'nın tekrar atanıp atanamayacağı konusunda hukuki bir boşluk var. Kimi hukukçular diyor ki 'tekrar atanabilir', kimileri de 'olmaz' diyor. Bundan sonra benzer durumlarla karşı karşıya kalmamak için, kanunda bir açıklık olması ihtiyacı göz önünde bulundurulmuş. Bunu da direk bizim grup başkan vekillerine bildirerek, 'hani böyle bir şeyi, kanunun bir yerine koyarsanız bir teklife o da açıklığa kavuşur' denilmiş. Fakat TBMM’de bu genişlemiş farklı bir şekil almış. Dün Sayın Başbakanımız ile burada gerekli görüşmeleri yaptık. Değişiklik şu şekilde olacak: Kurul üyeleri ve kurul başkanları, bundan sonra 6 değil 5 seneliğine atanacak. En fazla iki dönem olacak. Yani 5 artı 5 ve 10 seneliğine sınırlamış olacağız."
Ali Babacan, "Başbakanlık'ta bugün bunla ilgili gerekli taslak oluşacak. TBMM’de bulunan arkadaşlarımıza iletilecek, burada tabii takdir parlamentonun. Konu, 'Torba Yasa' içinde bu şekilde aşılmış olacak. " açıklamalarını yaptı.

“ÇİN İLE NÜKLEER ENERJİ DE GÜNDEME GELDİ”
Çin ile görüşmelerde nükleer enerji konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Babacan, burada bir diyalogun başlayacağını duyurdu. Türkiye'nin 2023 hedefinin 3 santral olduğuna işaret eden Babacan, ilkinde Rusya ile yapılan anlaşmanın devam ettiğini bildirdi. İkinci olarak Koreliler ve şimdi Japonlar ile ilgili olduğunu bildiren Babacan, şunları kaydetti:
"Üçüncü santral projemiz zaten var. Dolayısıyla Çinliler'le bir diyalog başlayacak. Bu diyalog, ikinci için mi, yoksa üçüncü için mi olur? O biraz Japonlarla olan görüşmelerin gidişine bağlı. Ben, Tokyo ziyaretimde söyledim. Biz Japon teknolojisine güveniyoruz. Japonya ile olan görüşmelerin en kısa sürede bitmesini arzu ediyoruz. Öte yandan Kore ile diyaloğumuz tekrar canlanmış durumda. Çin ile de yeni bir diyalog süreci başlıyor. Unutmayalım ki 2023 hedefimiz 3 santral.”
Ali Babacan, Çin'den Türkiye'ye daha fazla turist gelmesi konusunda Çin tarafında bir irade gördüklerini vurguladı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder